BİK’ten Evrensel’e rekor ceza: 45 gün ilan alamayacak

Basın İlan Kurumu, Ragıp Zarakolu’nun köşe yazısını gerekçe göstererek bugüne kadarki en uzun ilan kesme cezasını verdi


Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel’de Ragıp Zarakolu’nun “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlığıyla yayımlanan yazısına, basın tarihine geçecek rekor ceza verdi.

BİK, yazı nedeniyle gazete ve internet sitesi “evrensel.net”e 45 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi kararı aldı. Kararda, köşe yazısına darbe imasında bulunduğu iddia edilerek, “haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarının aşıldığı” öne sürüldü. Basın ahlak esasları hatırlatılarak da gazeteye 45 günlük rekor bir ilan kesme cezası verildi.

‘HUKUK İLE AÇIKLANABİLİR DEĞİL’

Evrensel Gazetesi avukatı Devrim Avcı, verilen 45 günlük ilan kesme cezasının şimdiye kadar verilmiş en uzun ilan kesme cezası olduğunu söyledi. Avcı, “İfade özgürlüğü kapsamında bir köşe yazarının kendi kanaati doğrultusunda yazdığı bir makaleye böyle bir ceza verilmesi hukuk ile açıklanabilir değil” dedi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise BİK’in verdiği cezaya sosyal medya hesabından tepkisini gösterdi. “Elinden başka kötülük gelse onu da yapacak!” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Evrensel ile Artı Gerçek adlı internet sitesinde 5 Mayıs 2020 tarihinde “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlığıyla yayımlanan yazısı nedeniyle Ragıp Zarakolu’ya yönelik sosyal medyada linç kampanyası başlatılmıştı.

Akabinde AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un suç duyuruları ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Zarakolu hakkında soruşturma başlatılmıştı.

“Darbe mesajı vererek anayasal düzeni hedef almak” suçlaması ile yürütülen soruşturma kapsamında Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, 14 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi. 13 Mayıs 2020 toplanan Basın İlan Kurumu da aynı yazı ile ilgili soruşturma başlattı.