AYM’den ikinci sendika.org kararında da ‘ihlal’ dendi

AYM, 5 yıldır erişim yasağı bulunan sendika.org haber sitesinin tümünün erişime engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi


Anayasa Mahkemesi (AYM), sendika.org’un 62 kez erişime engellenmesiyle ilgili ikinci kez ihlal kararı aldı. 

25 Temmuz 2015’te Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından getirilen ilk erişim engeli kararını Mart 2020’de görüşen AYM, sendika.org’un ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. Bu defa da AYM, 17 bireysel başvuruyu  birleştirerek karara bağladı.

AYM, bir kez daha sitenin ifade ve basın özgürlüğünün ihlali edildiğine hükmetti. Gerekçeli kararı henüz açıklamayan AYM, karar örneğini erişim yasaklarının kaldırılması için sulh ceza hakimliğine gönderecek.

AYM’nin verdiği ilk ihlal kararı 6 aydır uygulanmazken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve yerel mahkeme siteye uygulanan erişim engeli hala kaldırmadı.

sendika.org Yayın Kurulu’ndan Ali Ergin Demirhan kararı Twitter’dan duyururken şunları ifade etti: 

“AİHM’de de bir dosyamız var ve o dosyada ilerleme sağlandıkça bir AYM kararı gündeme geliyor. Bu durumda Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na sormak istiyoruz: AYM kararları AİHM’yi kandırmak için mi yoksa bizim anayasal haklarımızı savunmak için mi alınıyor? AYM’den yüksek bir mahkeme yoksa Gölbaşı SC Hakimliği neyi bekliyor? AYM kimisinin takmadığı kimisinin fırçaladığı boş bir tabela mı?”