Zehra Doğan yeniden yargılandığı davada beraat etti

Doğan, daha önce 2 yıl 9 ay hapis cezası aldığı ve infaz sürecini tamamladığı davada, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yapılan yeniden yargılamada beraat etti


Gazeteci ve ressam Zehra Doğan daha önce 2 yıl 9 ay hapis cezası aldığı davada, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yapılan yeniden yargılamada beraat etti.

Doğan, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 2017’de tutuklanmış ve infaz sürecini tamamlamıştı.

Doğan’ın yeniden başlayan yargılamasında ilk duruşma bugün (9 Mayıs 2024) Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Doğan hakkında savcılık mütalaası kapsamında üzerine atılı suçlamanın kanunda suç olarak düzenlenmediği gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Gazetecilik yaptığı dönemde Zehra Doğan, Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin yazdığı haberler ile sosyal medyada paylaştığı resimler gerekçe gösterilerek 23 Temmuz 2016’da, gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. İki yılı aşkın bir süre cezaevinde kalan ve infaz sürecini tamamlayan Doğan, 24 Şubat 2019 tarihinde Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilmişti.