Avukat Selçuk Kozağaçlı, “Mahalle” filmi senaryosu davasından beraat etti

“Mahalle” filminin senaryosunu yazdığı iddiasıyla, “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan Selçuk Kozağaçlı, beraat etti


Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında yargılanan, 2017’den beri tutuklu olan Kozağaçlı kentsel dönüşümü konu alan “Mahalle” filminin senaryosunu yazdığı iddiasıyla Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesinde “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanıyordu.

Filmin Türkiye’de yayınlanmamasına rağmen, iddianamede filme ait olduğu iddia edilen ve ne şekilde elde edildiği belli olmayan 114 dakikalık ham görüntüler dayanak gösterilerek ceza talep edilmişti. MLSA’nın takip ettiği davada yapılan aktarıma göre Kozağaçlı, savunmasında dosyada yeterli delil bulunmadığını, film gösterilmediği için ispatlanamadığını ve senaryoyu kendisinin yazdığına dair de kanıt olmadığının altını çizerek şunları ifade etti:

“Uyuşturucu sorunu, kentsel dönüşüm Yeşilçam’dan bu yana 50 yıldır gündemde, bunlar yokmuş gibi davranamayız. Dosyadaki fiziki delili Emniyet Genel Müdürlüğü dahi üstlenemiyor. Görüntünün kim tarafından elde edilerek dosyaya konduğu belirsiz, emniyet ‘Biz bilmiyoruz diyor. Savcılık, bu görüntünün nereden bulunarak dosyaya eklendiğini açıklamalıydı.” 

26 Eylül’de görülen üçüncü duruşmada delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.