Tutuklu gazeteci Zehra Doğan’ın eserleri Fransa’da

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın eserlerinden oluşan bir sergi bu hafta sonu Fransa’da Traon-Nevez’de açılıyor. Bretanya’daki bu küçük kasaba, daha sonra Paris ve Londra’ya uzanacak olan uluslararası gezici serginin ilk durağı olacak…


La Minoterie/A Pleine Voix Derneği'nden Laurent Baudry (solda), Kedistan editörleri Daniel Fleury (ortada) ve Naz Öke (sağda).

Yaptığı resimler yüzünden tutuklanan gazeteci ve ressam Zehra Doğan‘ın resimlerinden oluşan Gözleri Ardına Kadar Açık (Les Yeux Grand Ouverts) sergisi Fransa’da açılıyor.

Sergi çoğunlukla Doğan’ın tutuklu yargılandığı ve ardından tahliye edildiği kısa dönemde yaptığı resimlerden oluşuyor. Ayrıca sergi kapsamında resimlerin baskılarıyla, tüm gelirlerinin hükümlü çocuklarına ve sokağa çıkma yasakları sırasında operasyonlardan zarar gören ailelere dağıtılacağı bir müzayede de düzenlenecek. Bretanya’daki sergi 21 Ocak’a kadar sürecek. Doğan’ın eserlerinin ikinci bir kısmı ise 12 ile 30 Ocak arasında Angers kentinde sergilenecek. Doğan’ın resimlerinin yanı sıra, Fransız yayınevi Editions Fage tarafından hazırlanan bir kitap da okurla buluşacak. Sergiyle beraber sanat atölyeleri, paneller, film gösterimleri ve konserler de düzenlenecek.

Rulo şeklinde sarılıp gizlice sınırdan geçirildi

Gezici sergi, Fransa’da yaşayan ve haber sitesi Kedistan’ın kurucusu Naz Öke’nin girişimiyle hayata geçirildi. Sergide yer alan yaklaşık 50 kadar resmin büyük bölümü, Doğan’ın yargılanması sürerken mahkeme hükmü öncesi tahliye edildiği dönemde, sokağa çıkma yasaklarındaki operasyonlarda yaşanan katliamları tasvir ediyor. Resimler ve metinler, Öke’nin sergi ve kitap projesi için ulaştığı yayıncı Laurence Loutre-Barbier tarafından Fransa’ya götürülmüş. Sınırda dikkat çekmemesi için ise tüm resim ve metinler rulo halinde sarılarak gizlenmiş. Öke, Fransa’da yayımlanan Le Telegramme’a verdiği demeçte, Doğan’ın 12 Haziran’da tutuklandığını kitap için resimlerinin fotoğrafını çekerken öğrendiğini söylüyor.

Newroz’da Paris’te

Mart ayında ise Doğan’ın tüm eserleri bir araya getirilerek Paris’te eski bir metalürji fabrikasının yerleşkesinde yer alan Maisons des Métallos’da sergilenecek. 19 Mart-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Paris sergisinde Zehra Doğan’ın resimlerinin yanı sıra, Mardin Cezaevi Kadınlar Koğuşu’nda hazırlanan Özgür Gündem Zindan gazetelerinin iki sayısı da yer alacak. Programda ayrıca çeşitli paneller, film gösterimleri, fotoğraf galerileri, atölyeler ve okuma günleri de olacak. Sergiye bazı sanatçıların da destek vermesi bekleniyor. Sergi, Paris’in ardından başka ülkeleri de ziyaret edecek. (SUSMA/LE TELEGRAMME)