Zarakolu’nun mal varlığına el konulma kararı

KCK kapsamında yargılanan ve İsveç’te bulunan yayıncı ve yazar Ragıp Zarakolu’nun mal varlığına kısmen el konulmasına karar verildi


KCK İstanbul ana davasında, İsveç’te bulunan yayıncı ve yazar Ragıp Zarakolu’nun mal varlığına kısmen el konulması kararı alındı.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada avukat Şennur Bayboğa, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Bakanlığı’nın Zarakolu’nun mal varlığına el koyma kararı talep ettiğini belirtti. Bayboğa, “Bu talebi kabul etmiyoruz. Müvekkilim duruşmaların en başında mahkemenizce duruşmalardan vareste tutulmuştur. Bu ara karardan rücu edilmeden hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Müvekkilimin adresini mahkemenize bildirdik. Mahkemenizin İsveç’ten müvekkilimin iadesi talebi de İsveç Hükümeti’nce reddedildi” dedi.

Mahkeme, Zarakolu hakkında İsveç’ten iadesi için düzenlenen iade talepnamesi ile kırmızı bültenin ve yakalama emrinin infazının beklenilmesine, Türkiye’de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına el konulması talebinin kısmen kabul edilmesine, Zarakolu’na SGK tarafından yapılan ödemeler el konulmasına, Zarakolu yakalandığında veya teslim olduğunda el koymanın kaldırılmasına ilişkin karar ve bilgileri açısından SGK Başkanlığı’na gönderilmesine karar verdi. Duruşma 14 Mayıs 2020’ye bırakıldı.