AİHM: Zarakolu’nun ifade özgürlüğü hakkı ihlal edildi

AİHM, KCK İstanbul Ana Davası’nda yargılanan Ragıp Zarakolu’nun güvenlik, özgürlük ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmetti


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yazar ve yayıncı Ragıp Zarakolu’nun başvurusunda hak ihlali gerçekleştiğine karar verdi.

Kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “güvenlik ve özgürlük hakkı”nın düzenlendiği 5. Maddesi ile ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. Maddesinin ihlal edildiğine hükmedildi.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre KCK davasından, yaklaşık 5 ay tutuklu yargılanmış olan Zarakolu’na 6 bin 500 avro manevi tazminat ödenecek.

NE OLMUŞTU?

PEN International onursal üyesi de olan Zarakolu, 27 Ekim 2011’de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca dönemin Barış ve Demokrasi Partisi’nin siyaset akademisine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 60 kişi içerisindeydi. “KCK üyeliğiyle” suçlanarak tutuklandı.

19 Mart 2012 tarihli iddianameyle 183 kişiye “KCK İstanbul Ana Davası” açıldı, Zarakolu da aynı suçlamayla davanın sanığı oldu.

Hakkındaki ana suçlama, BDP siyaset akademisinde ders vermekti.

10 Nisan 2012’de tahliye edildi. Dava halen İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde sürüyor.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, dava kapsamında ifadesinin alınmadığını gerekçe göstererek, Zarakolu hakkında yakalama emri çıkardı.

Adalet Bakanlığı da Ekim 2018’de, 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İnterpol kararını işleme koydu. Türkiye, Zarakolu’nun yaşadığı İsveç Hükümetinden iadesi için talepte bulundu. 2019 Eylül ayında İsveç Savcılık makamı, Türkiye’nin Zarakolu’nun iade olunması talebini kabul edilmez buldu ve reddini istedi. 18 Aralık 2019 tarihinde İsveç Yüksek Mahkemesi nihai kararını vererek, Türkiye’nin iade talebini reddetti.

Ragıp Zarakolu tutuklu kalmasıyla ilgili somut delil veya makul şüphe bulunmadığı gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu. Ayrıca yargı kararlarında gerekçe gösterilmediğini belirtti. Başvurusunda, tutuklamaya karşı etkin başvuru hakkını kullanamadığını da ekledi.