Özgür Gündem davasında hapis cezası istemi

Gazeteci ve yazarlara “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlaması


Özgür Gündem’in görülen ana davasında mütaalasını sunan savcı, sanıkların “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Gazetenin yazarları ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, yazar Aslı Erdoğan, yazar- dilbilimci Necmiye Alpay, yayımcı Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve Yayın Danışma Kurulu üyesi Bilge Aykut’un “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ve “Terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın 15. duruşması 13 Ocak 2020 günü İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Expression Interrupted’dan Cansu Pişkin’in haberine göre, mütalaasını sunan duruşma savcısı Hakan Gökalp Uçan, Aslı Erdoğan ve Zana Kaya’nın “örgüt propagandası” suçundan, Eren Keskin, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı’nın ise “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Savcı, Bilge Aykut ve Necmiye Alpay’ın tüm suçlamalar yönünden beraatlerine karar verilmesini isterken,  Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali’nin ise dosyalarının ayrılmasını talep etti.

Davanın bir sonraki duruşması 14 Şubat 2020 tarihine ertelendi.