Yüksekdağ hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ 4 yıl ceza

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan bir yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin yaptıkları yazılı açıklama nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı Hakaret’ gerekçesiyle açılan davanın duruşması Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nce yetkisizlik kararı ile gönderilen davanın ikinci duruşmasına Yüksekdağ Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Yüksekdağ savunmasında birçok kez ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla hâkim karşısına çıktığını söyledi. Olay tarihinde, HDP Eş Genel Başkanı olarak güncel gelişmelere ilişkin değerlendirme yaptığını, konusu suç oluşturacak bir söyleminin olmadığını söyleyen Yüksekdağ, “Hakaret yoktu, siyasi eleştiri olarak düşünülmelidir. Ayrıca mahkemelerin böyle davalarla uğraştırılmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Yüksekdağ’ın avukatı Maviş Aydın da aynı zamanda siyasi bir partinin genel başkanı olan Cumhurbaşkanına yönelik eleştirilerin dozunun biraz daha yüksek olabileceğini, bu nedenle iddianamede yer verilen eylemin suç olmadığını kaydetti.

SAVCI 4 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEDİ

Tarafların beyanlarının ardından esasa ilişkin mütalaasını sunması için savcıya söz verildi.

Savcı, Yüksekdağ’ın HDP Eş Genel Başkanı sıfatıyla 26 Kasım 2105’te yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kısım terör örgütlerine yardım yaptığı iddiasında bulunarak, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu işlediğini savundu.

Savcı, bu kapsamda sanık Yüksekdağ’ın bir yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Yüksekdağ ve avukatının, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etmesi üzerine, duruşma 12 Kasım’a ertelendi.