Kazım Öz’ün ilk duruşması görüldü

Yönetmen Kazım Öz’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla açılan davanın Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü, adli kontrol uygulamasının devamına karar veren mahkeme duruşmayı 4 Şubat’a erteledi


Yönetmen Kazım Öz hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle, 2010 yılında DBP siyaset akademisi ve Gezi direnişine katılmak ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuksuz yargılanmakta olan Öz, hakkındaki suçlamaları reddetti. Davanın bir sonraki duruşması 4 Şubat 2020’ye ertelendi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre iddianamenin okunmasının ardından savunma yapan Öz, 22 yıldır sinemada film yönetmenliği yaptığını ve Türkiye sinemasının ilk isimleri arasında yer aldığını söyledi. 10 filmin yönetmenliğini yaptığını hatırlatan Öz, iddianamede yer alan “3 ay boyunca DBP siyaset akademisine” katıldığı iddiasının doğru olamayacağını, Diyarbakır’da bulunma sebebinin sinema amaçlı olduğunu, hatta bahsi geçen dönemlerde yurtdışında sinemaya dair eğitim veriyor olduğunu ifade etti. Öz ayrıca, sinemanın siyasetin gölgesinde yapılamayacağı görüşünde olduğunu da belirtti.

Öz’ün avukatları “örgüt üyeliği” ile ilgili hiçbir somut delil olmaması, söz konusu delillerin de yok hükmünde olması nedeniyle Öz’ün adli kontrolünün kaldırılmasını ve beraatını istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi ve duruşmayı 4 Şubat 2020’ye erteledi.