Yazar Gökhan Yavuzel beraat etti

“Sanat ve iktidar ilişkisi” başlıklı yazısı gerekçesiyle 2021’den beri yargılanan Yavuzel, yedinci duruşmada beraat etti


Yavuzel, Ocak 2021’de Gazete Davul’da yayımlanan ‘Sanat ve İktidar İlişkisi’ yazısı sebebiyle hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” (TCK 216) iddiasıyla dava açılmıştı. MLSA’nın takip ettiği ve Yavuzel’in savunmanlığını üstlendiği davanın yedinci duruşması 3 Mayıs 2023’te görüldü.

Derneğin aktarımına göre; “Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı, Yavuzel’in yazısından iddianameye alınan sözlerin üzerine atılı ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçunun unsurlarını oluşturmadığını belirterek yazar hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Ardından kararını açıklayan hakim, Yavuzel’in yazısının üzerine atılı suçun unsurlarını oluşturmadığına kanaat getirerek beraatine hükmetti.”

Gerekçeli kararda ise “TCK’nın 216. maddesinin ‘somut bir tehlike suçu’ olarak düzenlendiği belirtilen kararda yasa maddesinin toplumsal huzuru ve barışı korumak ile birlikte nefret söylemlerini sınırlandırmak amacıyla düzenlendiği vurgulandı. ‘Bir eylemin bu suç nedeni ile cezalandırılabilmesi için kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması gerekir’ ifadesini kullanan hakim, suçlama konusu yapılan yazının ‘özünde sanatsal faaliyetler olduğu ancak toplumun bu sanat eli ile eğitilebileceği’ argümanları içerdiğini vurgulayarak beraat kararını gerekçelendirdi.”