Yargıtay’dan Gezi Kararı: Kavala’nın müebbet, Atalay, Mater, Kahraman ve Özerden’in 18 yıl hapis cezaları onandı

Gezi davasında, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Kavala’nın müebbet, Atalay, Mater Utku, Kahraman ve Özerden’in 18’er yıl hapis cezalarını onarken, Ekmekçi, Yapıcı ve Altınay’ın cezalarını bozdu


Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’nın müebbet, TİP Milletvekili, avukat Can Atalay, TMMOB yöneticisi şehir plancısı Tayfun Kahraman, film yapımcısı Çiğdem Mater ve sinemacı Mine Özerden’in 18’er yıl hapis cezalarını onadı. Yiğit Ali Ekmekçi, mimar Mücella Yapıcı ile Açık Toplum Vakfı yöneticisi Hakan Altınay’ın mahkumiyet hükümlerini bozarak adli kontrolle tahliyelerine karar verdi.

Daire, Osman Kavala’ya “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 18’er yıl hapis cezası verilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku hakkındaki mahkumiyet kararlarının onadı. 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkındaki “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan verilen 18’er yıl cezanın bozlumasına; sanıkların eylemlerinin söz konusu suç kapsamında olmadığına, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” bağlamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu kapsamda Yapıcı ve Altınay’ın tahliyeleri de hükmetti.