Türkiye’de eşcinsel karakter nedeniyle sansüre uğrayıp iptal edilen dizi İspanya’da çekilecek

Hikâyesinde eşcinsel karaktere yer verdiği için Türkiye’de sansüre uğrayarak iptal edilen ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ dizisi, Netflix İspanya orijinal dizisi olarak ‘If Only’ ismiyle çekilecek


Ece Yörenç’in hikâyesinde bir eşcinsel karaktere yer verdiği için Türkiye’de sansüre uğrayarak iptal edilen Şimdiki Aklım Olsaydı isimli dizisi, İspanya’da If Only adı altında hayata geçiriliyor.

Netflix, İspanya’da gerçekleştirdiği bir etkinlikte If Only dizisinin bir İspanya orijinal dizisi olarak hayata geçirileceğini duyurdu. Dizinin Türkiyeli ve İspanyalı yaratıcıları, Ece Yörenç ve Irma Correa, Variety dergisine verdikleri röportajda projenin detaylarını anlattı.

Ece Yörenç tarafından yaratılan ve Irma Correa tarafından ekrana adapte edilecek dizinin başrolünde Megan Montaner yer alıyor. Dizinin yapımcılığını ise İspanya’dan Boomerang TV üstlenecek. If Only, Netflix aracılığıyla başka bir ülkenin orijinal yapımı haline gelen fakat aslında Türkiyeli bir yaratıcıya ait ilk hikâye olma özelliğini de taşıyacak. Çekimleri 2021 yılında başlayacak dizinin yayın tarihi ise henüz netleşmedi. Böylece Türkiye’de sansüre uğramış ve senaristi tarafından otosansür uygulanmak durumunda bırakılmış dizi bir Avrupa ülkesinde gösterime girebiliyor.

Netflix’in son zamanlarda izleyiciyle buluşturduğu, ilgiyle karşılanan yapımlarından biri olan Aşk 101 dizisinin daha yayına dahi girmeden hikâyesinde eşcinsel bir karaktere yer verdiği iddia edilmiş, bunun üzerine sosyal medyada hükümete yakınlığıyla bilinen hesaplar tarafından diziye ambargo uygulanması, hatta yayınlanmadan iptal edilmesi gerektiğine dair yüzlerce paylaşım yapılmıştı. Netflix karakterle ilgili ortaya atılan iddiaları yalanlamıştı.

ECE YÖRENÇ: “GEÇMİŞİ UNUTMAK İSTİYORUM”

Aşk 101′deki sansür iddialarından bir süre sonra gündeme gelen Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin senaryo sürecinde sansüre uğradığı iddialarını Altyazı Dergisi‘nden Fırat Yücel’e anlatan senarist Ece Yörenç, eşcinsel bir karaktere yer vermesi sebebiyle dizisinin iptal edildiğini ifade etmişti. Yörenç’in bu söyleşideki aktarımına göre ekibi diziden söz konusu karakteri çıkarmayı kabul ettiklerini Netflix’e bildirmişti. Netflix, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’yla (RTÜK) yaptığı görüşmeler sonucunda böyle bir sansürü kabul edemeyeceğini belirtmiş ve dizi ekibine çekimlerin başlamasına bir gün kala dizinin iptal edildiğini bildirmişti.

FilmLoverss‘da yer alan habere göre Irma Correa ile birlikte yaptıkları bir söyleşi sırasında Şimdiki Aklım Olsaydı’nın Türkiye’de iptal edilmesine neden olan süreç ile ilgili soruya dizinin senaristi Yörenç, şöyle cevap veriyor:

“Türkiye’nin Kültür Bakanlığı, ülkeyi yansıtma şekline bağlı olarak bir diziyi iptal etme gücüne sahip. Her ne kadar bu gücü daha önce kullanmamış olsa da benim dizimde kullandı ve net bir sebep göstermedi. Ancak dizide eşcinsel bir karakter olduğu için verildiğini biliyoruz.” Yörenç, “Peki bu karar nihai miydi?” sorusuna ise sözlerine “Senaryoyu değiştireceğimizi, bekledikleri şartlara uyarlayacağımızı umdular. Ama ben de Netflix de orijinal senaryo üzerinde değişiklik yapmayı kabul etmedik ve sonunda diziyi iptal etmeye karar verdik. Ama şimdi gerçekten elimdeki heyecan verici ve bana enerji veren projeye odaklanmak istiyorum. Geçmişi unutmak istiyorum.”

ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI’NIN KONUSU NE?

Variety‘deki söyleşiye göre If Only dizisinin hikâyesi 30’lu yaşlardaki Emma isimli 10 yıldır evli olan mutsuz bir kadının başına gelenleri odağına alıyor. Yörenç’in aktardığı hikâyeye göre Emma, ‘şimdiki aklı olsa,’ eşi Nando’yla asla evlenmeyecektir. Günün birinde Nando’ya romantizm ve heyecandan yoksun bir rutin içinde hapsolduğunu ve boşanmak istediğini söyler. Aynı gün beş yüz yılda bir gerçekleşen, bütün dünyanın izlediği bir ay tutulması yaşanmaktadır, tutulmanın etkisiyle zamanda oluşan bir hata Emma’yı 10 yıl öncesine, şimdiki aklıyla 20 yaşındaki bedenine geri götürür ve Emma için müthiş bir serüven başlar. Hayat ona, önündeki 10 yılda onu nelerin beklediğini bilmenin avantajı ile, kim olduğunu ve ne olmak istediğini yeniden ölçüp, tartması için bir şans daha vermiştir.