AKP’li Mahir Ünal’dan Aşk101 sansürü itirafı

Cüneyt Özdemir’in programına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Aşk 101 dizisindeki Osman karakterinin senaryonun ilk versiyonunda eşcinsel olarak kurgulandığını açıkladı


AKP Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube’taki canlı yayınına katıldı. Yeni sosyal medya düzenlemesine ve LGBTİ+ yasaklarına dair ayrıntılı bilgiler veren Ünal, Aşk 101 dizisindeki Osman karakterinin senaryonun ilk versiyonunda eşcinsel olarak kurgulandığını açıkladı.

Ünal konuşmasında, “Şimdi şöyle bir şey oldu geçenlerde. Netflix bir dizi istedi. Dizinin senaryosu hazırlandı ve dizi bir eşcinsel hikayesiydi ve orada Osman isminde bir eşcinsel üzerinden yerli yapım firmasına bir dizi yapım teklifi verdi Netflix,” açıklamasında bulundu.

Ünal’ın bu açıklamasıyla yayınlanmadan önce eşcinsel karakter yer alacağı üzerine söylenti çıkan ancak yayına girdiğinde eşcinsel karakter yer almayan Aşk 101 dizisinin sansürlenmiş olduğu ortaya çıktı.

TWITTER’I KAPATMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Planlanan sosyal medya düzenlemesine dair de açıklamalarda bulunan Mahir Ünal ‘Twitter’ı kapatacak mısınız?’ sorusuna “Twitter bugün Alman hukukunu, Fransız hukukunu tanıyor. Ancak Türkiye’de ne hukuki ne de mali yükümlülük altına girmiyor. İran’da bugün bu siteler kapalı ama herkes VPN üzerinden giriyor. Biz sosyal ağlarla sonuna kadar görüşmelerimizi, müzakerelerimizi sürdüreceğiz. Kapatmak tabi ki çözüm değil” cevabını verdi.