TÜBİTAK’ın çocuk kitabına ‘muzır’ damgası

TÜBİTAK’ın yayınladığı Bebekler Nereden Gelir isimli çocuk kitabı ‘muzır’ bulundu. Kitap poşet içinde satılacak


Anna Milbourne’ün kaleme aldığı TÜBİTAK tarafından yayınlanan Bebekler Nereden Gelir isimli çocuk kitabı hakkında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunca ‘muzır nitelikte’ olduğu kararı verildi. Beykoz 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine sansüre maruz kalan kitap, poşet içinde ve yalnızca 18 yaşından büyüklere satılabilecek.

TÜBİTAK tarafından yayınlanan Bebekler Nereden Gelir adlı çocuk kitabında, bebeklerin nasıl oluştuğu, ‘Pipkin’ adlı penguen üzerinden anlatılıyor.

Kitabın tanıtım yazısında, “Pipkin aklına hep çok büyük sorular takılan çok küçük bir penguen. Bu kez, bebeklerin nereden geldiğini merak ediyor. Keşif yolculuğunda Pipkin’e eşlik edin ve sevimli mi sevimli hayvan yavrularıyla tanışın” deniliyor.

‘KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR’ DAMGASI

Kararda, kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin “maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu” belirtildi. Kitabın, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu’nunda yer alan kısıtlama hükümlerine tabi tutulacağı, söz konusu kanun hükümlerine göre; ‘küçüklere zararlıdır’ damgası vurulacağı kaydedildi.

Yasaya göre ‘muzır’ kabul edilen kitaplar “… ancak 18 yaşından büyük olanlara içi görülmeyen zarf veya poşet içinde” satılabiliyor. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ile “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiçbir yazı ve resim bulunamıyor.