‘Onlar Ermiş Muradına’ kitabı ‘muzır neşriyat’ ilan edildi

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, çocuklar için hazırlanan ve baba-kız arasındaki ensest ilişkiyi meşru gösteren “Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları” adlı kitabın “küçüklere zararlıdır” damgası ile satılabileceğini duyurdu


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Onlar Ermiş Muradına isimli kitabı ‘muzır neşriyat’ ilan etti.

Konya’daki Karatay Akademi Yayınları’ndan çıkan kitapta ensest ilişkiye yönelik tepki çeken ifadelerin yer almasının ardından, yayıncıları ve yazarı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Bakanlığın açıklamasına göre, kitabı resen inceleyen Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğunu belirledi.

‘Küçüklere zararlıdır’ ibaresi eklenerek içi görünmeyen zarf veya poşet içinde satılacak kitabın böylelikle teşhiri ya da reklamı yapılmayacak, yalnızca 18 yaştan büyükler satın alabilecek.

Kurulda, Karatay Akademi Yayınları’ndan çıkan kitapla ilgili kararında şu ifadelere yer verildi:

“Kitabın re’sen incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna, bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

HEMPA ÇOCUK DERNEĞİ’NDEN SUÇ DUYURUSU

Öte yandan HEMPA Çocuk Derneği, istismar, ensest ve müstehcenlik içeren çocuk masal kitabınının yazarı, editörü ve yayın koordinatörü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Tepkiler üzerine birçok online satış mecrası kitabın satışını durdurdu. 2015 yılında basılan ve daha sonra basımı yapılmadığı ileri sürülen kitabın 6 bine yakın nüshasının imha edildiği belirtiliyor.

https://twitter.com/hempacocuk/status/1406168366717587456