‘Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri’ kitabına “muzır yayın” kararı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu; Ahmet Ümit’in Yapı Kredi Yayınları’ndan ikinci baskısı Temmuz 2022’de yapılan ’Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri’ kitabını inceleme sonucu “muzır yayın” ilan etti. Kararda, eserdeki bazı ifadelerin ve tasvirlerin “18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğu” belirtildi. Kitap, 18 yaşından büyüklere içi gözükmeyen poşet içinde satılabilecek; paketin üstünde sadece kitabın ismi ve “Küçüklere zararlıdır” ibaresi bulunacak


Kaynak: Ahmet Ümit Twitter hesabı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu; Ahmet Ümit’in Yapı Kredi Yayınları’ndan ikinci baskısı Temmuz 2022’de yapılan Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri kitabını inceleme sonucu “muzır yayın” ilan etti. 17 Mart 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararda, eserdeki bazı ifadelerin ve tasvirlerin “18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğu” belirtildi. Kitap, 18 yaşından büyüklere içi gözükmeyen poşet içinde satılabilecek; paketin üstünde sadece kitabın ismi ve “Küçüklere zararlıdır” ibaresi bulunacak.

Kararın tamamı şu şekilde duyuruldu:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulundan:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun 11/01/2023 tarihli ve 2022/242103 Soruşturma sayılı yazısı ekinde Kurulumuza incelenmek üzere gönderilen Ahmet ÜMİT tarafından yazılan, İsmail GÜLGEÇ tarafından uyarlanan ve çizimi yapılan, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Ticaret ve Sanayi A.Ş. (Yapı Kredi Yayınları) tarafından 2. baskısı Temmuz 2022’de yapılan, Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri isimli kitap; 1117 sayılı Kanun kapsamında Kurulumuzca incelenmiş olup kitap içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

İlgililere duyurulur.” [METNİN DİLİNE DOKUNULMAMIŞTIR.]

AHMET ÜMİT: “SANATI BASKIYLA ENGELLEMEK RÜZGARI HAPSETMEYE BENZER, ASLA BAŞARAMAZSINIZ”

Ahmet Ümit kitabının “muzır yayın” ilan edilmesi üzerine Twitter’dan yaptığı paylaşımda; “Tapınak Fahişeleri adlı kitabıma sansür geldi. Kitap müstehcenmiş… Sanatı, baskıyla engellemek rüzgarı hapsetmeye benzer. Asla başaramazsınız. Tapınak Fahişeleri, İsmail Gülgeç ile birlikte hazırladığımız bir çizgi romandır. Eksik ya da yanlış bilgileri tamamlamış olayım…” ifadelerini kullandı.

KİTAP 2007 YILINDA DA “MUZIR YAYIN” İLAN EDİLMİŞTİ

Ahmet Ümit’in Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri isimli kitabı ilk kez 2007 yılında yayımlanmış ve aynı yıl yine “muzır yayın” ilan edilmişti. Karar üzerine Doğan Kitap kitabı yayınlamama kararı almıştı.