Sinemacı Özay Şahin’e 25 ay hapis cezası

20212’deki KCK operasyonları esnasında gözaltına alınan sinemacı Özay Şahin, dokuz yıllık yargılama sonucunda sinemacılık faaliyetlerinin de suç sayıldığı davada “yardım yataklıktan” 25 ay hapis cezası alındı. Karar istinaf mahkemesine taşınacak


Altyazı Fasikül’ün Kasım 2022 Özgür Sinema Bülteni’nde aktarıldığına göre Özay Şahin’in davasında ilk derece mahkemesi kararını açıkladı. Şahin 2012’de Ben Uçtum Sen Kaldın (2012) belgeselinin yönetmeni ile birlikte gözaltına alınmış, yargılanmasına tutuksuz olarak devam edilmişti.

“Yargı sürecinin yedinci yılında, o güne kadar yaşadıklarını Altyazı Fasikül’ün Serbest Kürsü köşesine anlatan Özay Şahin, savcının mütalaasında Ben Uçtum Sen Kaldın (2012) belgeselinin çekimlerinden söz edildiğini, yani sinemacılık faaliyetinin suça delil olarak gösterildiğini not düşüyordu. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada dokuz yılın ardından karara varıldı ve Şahin’e “yardım-yataklık”tan 25 ay hapis cezası verildi. Kendisiyle görüştüğümüz Özay Şahin, karara itiraz ederek istinaf mahkemesine taşıyacaklarını belirtiyor.”