Haftanın sansür gündemi

‘Bergen’ filmine dava, moda sahnesi’nin elektriğinin kesilmesi, cezaevinde mektuba sansür ve daha fazlası… 4 – 12 Nisan 2022 arası sansür gündemini derledik


Bergen filmine dava: (4 Nisan) Bergen sahne adlı Belgin Sarılmışer’i öldüren Halis Serbest, ‘kişilik haklarına saldırı’ gerekçesiyle Bergen filmine dava açtı. Davada, filmin yayımlanmaması için tedbir talep ediliyor.

moda sahnesi’nin elektriği kesildi: (6 Nisan) moda sahnesi’nin elektriği, şubat ayı faturasını ödemedikleri için geçen aydan sonra ikinci kez kesildi.

RTÜK’ten Halk TV’ye, KRT’ye ve TELE 1’e ceza: (6 Nisan) RTÜK, Erzurum’daki bir Kur’an kursunda çocukların istismar edilmesi ile ilgili davayı haberleştiren Halk TV’ye, KRT’ye ve TELE 1’e yüzde 2 para cezası verdi.

Hasta tutuklunun JinNews’a mektubuna cezaevi sansürü: (7 Nisan) Kayseri Bünyan Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutuklunun hayat mücadelesini anlattığı ve JinNews’a göndermek istediği mektubun iki sayfasına cezaevi yönetimi tarafından el konuldu; mektubun bir sayfası da sansürlendi.

Yazar Ergun Poyraz’a saldırı: (11 Nisan) Poyraz 11 Nisan günü akşam saatlerinde evinin önünde üç kişinin saldırısına uğradı. Hastaneye kaldırılan Poyraz’ın hayati tehlikesi bulunmuyor.

İktidarı eleştiren reklam filmi kaldırıldı: (12 Nisan) Hayat pahalılığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Berat Albayrak döneminde uygulamaya konan ve büyük tepki çeken kalıcı yaz saati uygulaması, Türkiye’den yurt dışına göçün artması ve benzinin pahalılığı gibi konularda iğnelemeler içeren reklam filmi ‘Dertsiz Masa Örtüsü’ sosyal medyadan kaldırıldı.