Boğaziçili öğrenciler serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde iktidarın Kahramanmaraş depremlerindeki sorumluluğuna dikkat çekmek ve eleştirmek için hazırladıkları görseller nedeniyle 19 Mayıs’ta gözaltına alınan üç öğrenci 20 Mayıs’ta serbest bırakıldı


Görsel: Bianet

Sergilenen görsellerden birinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı “ustalık eseri” başlığıyla bulunuyordu.  “Ustalık eseri” olarak ise Kahramanmaraş depremlerinin yıkımı yer alıyordu. Üç öğrenci kampüsten çıktıkları esnada söz konusu görsel nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 19 Mayıs 2023’te gözaltına alındı. 20 Mayıs’ta adliyeye sevk edilen öğrencilerden ikisi savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, biri adli kontrol talebiyle hakim karşısına çıktı. Ancak adli kontrol kararı çıkmadı, üç öğrenci de adli kontrol tedbirleri uygulanmaksızın serbest bırakıldı.

Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından Boğaziçi Direnişi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Tek adam rejimine ve kayyum yönetiminin üniversitedeki baskıcı icraatına karşı sanatlarıyla bir direniş ortaya koyan üç sıra arkadaşımız, dün gözaltına alındı. Gözaltı sürecinde çıplak aramaya maruz bırakıldılar, hijyenik ped ve peçete talepleri karşılanmadı ve sağlık kontrolleri polis eşliğinde yapıldı. Arkadaşlarımız bu işkenceye maruz kalırken avukatlarıyla haberleşmeleri engellendi.”

“Buradan tek adam rejiminin devletin tüm araçlarıyla hak ve özgürlüklerimizi gasp ettiğini teşhir ediyoruz. İki buçuk yıla yaklaşan direnişimizde sözümüzle sanatımızla, siyasetimizle alanlardaydık. Bu süreçte özellikle demokratik bir üniversiteyle beraber özgür ve demokratik bir ülkede yaşama talebimizi de yükseltiyoruz ve yükseltmeye devam edeceğiz.”

“Buradan Türkiye’nin dört bir yanındaki gençlere sesleniyoruz, haklarımız ve özgürlüklerimize kavuşmamız için yapmamız gereken ilk şey tek adam rejimine son vermektir. Direnen Boğaziçi öğrencileri olarak bu yolda direnmeye devam edeceğiz. Bizi baskılarla, gözaltılarla, tutuklamalarla bastırmaya çalışan tüm sorumlulardan hesap soracağız.”