Sanatçı Ali Baran’a yine dava açıldı

Bir gazetede yayınlanan karikatüre sosyal medya üzerinden yorum yapan sanatçıya “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldı


Kaynak: MA

Evrensel’de yer alan habere göre sanatçının sosyal medyada “Spiegel” gazetesinde yer alan bir karikatüre yaptığı “Resmi yapan iyi anlatmış, yapanın eline sağlık, eşeğini sağlama bağlayan rahat, bağlamayan hep ağlar” yorumu üzerine “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı. İlk duruşma 1 Şubat 2024’te görülecek.

“Baran hakkında hazırlanan açık kaynak araştırma inceleme ve değerlendirme tutanağında, ‘24.11.2019 tarihli ‘Resmi yapan iyi anlatmış, yapanın eline sağlık, eşeğini sağlama bağlayan rahat, bağlamayan hep ağlar’ şeklinde yorum ile yapılan paylaşımda ‘KURD’ olarak belirtilen bir şahsın Cumhurbaşkanımız tarafından NATO amblemine çivilerle çarmıha gerdiği resmedilerek örgütün propagandası doğrultusunda sözde ülkemizde Kürt vatandaşlarımıza eziyet edildiği lanse edilmeye çalışılmıştır’ denildi.”

Ali Baran’ın, açılan dava ile ilgili konuştuğu Evrensel’e şu yorumu yaptığı aktarıldı:

“İktidar kendi politikaları doğrultusunda uçan kuşa yerdeki karıncaya dava açıyor. Asıl amaç bize ceza vererek, sürgün ederek bizi yurdumuzdan uzaklaştırmak. O karikatürde Erdoğan yok. Ama bunlar bahane bizi susturmak sindirmek halkımızdan soyutlamak istiyorlar. Kendi dilinde şarkı söyleyen kültürü yaşatan biz halk ozanlarından korkuyorlar. Onların yoktur dediği dilin, kültürün canlı tanığıyız biz. Biz burda deyip yaydıkça bize düşmanlıkları kinleri artıyor. Biz ne Türk’ün ne de Kürt’ün ölmesini istiyoruz. Birlikte eşit ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Bunlar bahane, bizi susturmak, sindirmek ve halkımızdan soyutlamak istiyorlar.”Baran bu yıl Mart ayında yeni albüm çalışması için geldiği İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakılmıştı. “Örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı davada Nisan ayında görülen duruşmada ise ​​2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.