Sansür Gündemi: 2-9 Ağustos 2023

‘Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi’ oyununa suç duyurusu, sanatçı ve kurumlardan Munzur Festivali’ndeki sanatçı yasaklarına tepki, şarkı sözlerine ilişkin cezaya AYM’den ihlal kararı, konser yasakları… 2-9 Ağustos 2023 tarihleri arasında sansür gündemini sizin için derledik


Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği tiyatro oyunu hakkında suç duyurusu: (2 Ağustos) Tarsus Tiyatro Günleri kapsamında düzenlenen ‘Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi’ oyunu önce hedef gösterildi. AK Partili belediye meclis üyesi Abdurahman Altınsucu tarafından oyun hakkında “müstehcenlik” ve “dini değerlere hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Patnos Cezaevi’nde Kürtçe şarkı söyleyen ve halay çeken kadınlara hücre cezası: (2 Ağustos) Ağrı, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın mahpuslara, Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri için hücre cezası verildi.

90 sanatçı ve kurumdan Munzur Festivali’ndeki yasaklara tepki: Ses yükseltmeye çağırıyoruz: (4 Ağustos) Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup İsyan Ateşi, Grup Yorum ve Ermeni dans grubu Veradardz Folk’un valilik tarafından yasaklanmasına 90 sanatçı ve kurum tepki gösterdi.

AYM, Erdal Güney’in ‘cumhurbaşkanına hakaret’ cezasının hak ihlali olduğuna karar verdi: (4 Ağustos) Anayasa Mahkemesi (AYM), Erdal Güney’in şarkısında yer alan bir ifade sebebiyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 11 ay ceza alması ve hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına kararı verilmesinin ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdi.

CHP’nin ‘muazZAM’ sergisine kaymakamlıktan yasak: (4 Ağustos) Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Eyüpsultan meydanında kurmayı planladığı “muazZAM” adlı sergiyi Eyüpsultan Kaymakamlığı “serginin mitinge dönüşme ihtimali” gerekçesi ile yasakladı.

Samsun Valiliği’nden kadınlar matinesine yasak: (7 Ağustos) Samsun Valiliği, Murat Övüç’ün Bafra ve Atakum’da gerçekleştireceği ‘Kadınlar Matinesi’ etkinliklerinin “milli ve manevi değerlerine aykırılık teşkil ettiği” gerekçesiyle yasakladı.

Sandıklı Belediye Başkanı, Gökçe konserini iptal ettirdiğini açıkladı: (7 Ağustos) Sandıklı Termal Turizm Festivali kapsamında sanatçı Gökçe 11 Ağustos’ta sahne alacaktı. Sandıklı Belediye Başkanı sosyal medyada yaptığı açıklamada “bizzat yaptığı incelemeler” neticesinde sanatçının LGBTİ+ desteği ile Cumhurbaşkanı’na iftira içerikli paylaşımları iddiasıyla konseri iptal ettiğini açıkladı.

Dersim Hay Platformu’nun konseri valilik tarafından yasaklandı: (8 Ağustos)  Dersim Hay Platformu tarafından 12 Ağustos’ta Seyit Rıza Meydanı’nda düzenlenecek konser, Tunceli Valiliği tarafından “şekil ve içerik yönünden” uygun görülmediği gerekçesiyle yasaklandı.