Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği tiyatro oyunu hakkında suç duyurusu

Tarsus Tiyatro Günleri kapsamında düzenlenen ‘Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi’ oyunu önce hedef gösterildi, ardından oyun hakkında “müstehcenlik” ve “dini değerlere hakaret” gerekçesiyle meclis üyesi tarafından suç duyurusunda bulunuldu


Tarsus Belediyesi tarafından kırsal ve merkez mahallelerde ücretsiz tiyatro gösterileri yapılmasını planlayan Tarsus Tiyatro Günleri kapsamında gösterilen Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi’ oyunu hakkında Tarsus Belediye Meclisi’nin AK Partili üyesi Abdurahman Altınsucu suç duyurusunda bulundu. Oyun hakkında “müstehcenlik” ve “dini değerlere hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan Altınsucu şu açıklamayı yaptı:

“TCK’nın 226. maddesinde müstehcen içerikli seslerin, ifadelerin çocukların ulaşabileceği veya izleyeceği yerde alenen görüntülenmesi ve yayınlanması suç olarak tanımlanmıştır. Yine tiyatroda maalesef inanç değerlerinin de hedef alındığı görülmektedir. TCK 216. maddesinde toplumun bir kesiminin dini inançlarının alenen aşağılanması yine suç olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla, biz toplumda özellikle çocuklar için olumsuz ve kötü örnek oluşturabilecek içeriklerin her ne ad altında olursa olsun yayınlanmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Bununla ilgili de Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Toplumla ilgili olumsuz ve kötü örneklerin yayınlanmasının veya gösterilmesinin kabul edilecek hiçbir yanı yoktur. Bu sebeple biz bu konuyla ilgili tüm yasal süreçlerin yasal takipçisi olacağız. Bu tarz tiyatroların şehrimizde kesinlikle yayınlanmamasını özellikle belirtiyoruz. Ve kamuoyuna da bu konuyla ilgili daha hassas davranmasını, ailelerin, Tarsuslu hemşerilerimizin, ailelerin çocuklarını bu tarz tiyatrolara götürmemelerini özellikle ifade etmek istiyorum.”

Abidin Yağmur’un ArtıGerçek’teki haberine göre, oyunda yer alan çarşaflı bir kadın ve ‘Hacı’ karakter temsili “dini değerleri aşağılama” olarak yorumlandı. Oyun suç duyurusundan önce de sosyal medyada hedef gösterilmişti.