90 sanatçı ve kurumdan Munzur Festivali’ndeki yasaklara tepki: Ses yükseltmeye çağırıyoruz

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup İsyan Ateşi, Grup Yorum ve Ermeni dans grubu Veradardz Folk’un valilik tarafından yasaklanmasına 90 sanatçı ve kurum tepki gösterdi


Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Varedardz Folk Grubu’nun Munzur Festivali’nde sahne almasının yasaklanmasına karşı başlatılan imza kampanyasına sanatçı ve yazarlar destek verdi. Grup İsyan Ateşi’nin çağrıcısı olduğu açıklamada “Sanatımızın toplumsal gücüyle mücadeleyi büyütmeye ve yasaklara karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.

Yasaklarla festivalin özünün karartılmaya çalışıldığının altı çizilirken, sansürlerle sanatın gücünün engellenmeye çalışıldığı dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Grup İsyan Ateşi, Grup Yorum ve Veradardz Folk Grubu’nun yasaklanması, Grup İsyan Ateşi üyelerinin işkenceyle gözaltına alınıp Dersim sınırlarının dışına çıkarılması, Grup Yorum üyelerinin Dersim’e girişi yasaklanması özelde devrimci demokrat sanatçılara dönük bir saldırı olsa da düzene muhalif bütün kesimleri hedef alan bir saldırıdır. Yasakçı zihniyetin sanatın sesini boğmasına dönük sistematik bir saldırısının ürünüdür. Bu saldırılardan coğrafyamızdaki tüm sanatçılar bir biçimde etkilenmekte, sansürlerle sanatın gücü egemenlerce engellenmeye çalışılmaktadır. Bu saldırılar işçilerin, Kürt halkının, Ermeni kültürünün, Alevilerin, gençlerin, LGBTİ+’lerin ve kadınların sesi olan tüm sanat çalışmaları için geçerlidir.”

Açıklama, “Biz aşağıda imzası olan müzisyen, sanat kurumları, yazar ve aydınlar olarak halkımıza, doğamıza, kültürümüze yönelik bu topyekûn saldırılardan hiçbirimizin azade olmadığı bilinciyle bütün sanatçı dostlarımızı yasakçı, faşist zihniyetin saldırılarına karşı sanatımızın toplumsal gücüyle mücadeleyi büyütmeye ve yasaklara karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz” ifadeleri ile sona erdi.