Salgının ortasında yeni bir dergi: Bi Mevzu yayında!

Anadolu Üniversitesi’nin edebiyat sever öğrencileri bir dergi çıkardı. Dergi salgın sebebiyle basılı değil online olarak yayın hayatına başladı


Edebiyata ilgi duyan Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin girişimiyle Mart sonunda basılacak olan Bi Mevzu salgın koşullarına rağmen online olarak yayın hayatına  başladı. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Topluluğu tarafından çıkarılan Bi Mevzu, yerelden ulusala, taşradan kente seslenen bir dergi.

2019’un son günlerinde Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin bahçesinde münazaralar ile kuruldu. Genç yazarlara yazacakları bir mecra sunarken aynı zamanda gençlere destek olup yazma serüvenlerinde onları cesaretlendirmeyi, yakın bir gelecekte Türkiye’nin önemli yazarları arasında yer alacak  bu gençlerin yazınsal gelişimlerini tarihe not etmeyi amaç edinmiş bir dergi ideası ile yola koyuldu.

Edebiyata gönül vermiş öğrencilerin girişimleri ile Bi Mevzu’ya tanınmış isimlerde konuk oldu. Müfit Can Saçıntı ve Ali Lidar söyleşisi, aynı zamanda Filiz Mungan’ın kapak tasarımı ve Levent Üzümcü’nün bir makalesi ile dergideki genç yazarların tanınmış sanatçılarla aynı sayfalarda buluşması onlar için inanılmaz bir deneyim oluşturuyor.

Mart ayının son haftasında basıma girmesi planlanan dergi, dünyadaki pandemik salgın nedeni ile şimdilik yayın hayatını internetten sürdürmeye devam edecek. Anadolu Üniversitesi’nde edebiyat sevdalılarının çıkardığı Bi Mevzu daha şimdiden hayat bulduğu şehrin ve okulun yakın bir gelecekte önemli bir değeri olacağını ortaya koydu.

Dergi arşivi ve yazılara buradan ulaşabilirsiniz;