Anadolu Üniversitesi’nden Cansu Fırıncı’ya engel

Daha önce defalarca engellenen Taranta Babu oyunu öncesi Anadolu Üniversitesi’nde Cansu Fırıncı’yla yapılması planlanan söyleşiye izin verilmedi


EGEHAN DENİZ KOSKA

Tiyatrocu Cansu Fırıncı’nın 17 Şubat’ta, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Kulubü’nde yapılmak istenen söyleşisi üniversite yönetimi tarafından sözlü olarak reddedildi. Fırıncı, söyleşinin ardından şehirde tek kişilik performansı Taranta Babu’yu oynayacaktı.

Edebiyat Kulübü üyesi Enver Gezmiş, daha önce Şükrü Erbaş’la söyleşi yapmak isteyip dilekçe sunduklarında, dilekçeyi 20 gün öncesinden vermeleri gerektiği yönünde uyarıldıklarını, bu nedenle Fırıncı’yla yapacakları söyleşi için dilekçeyi bir buçuk ay öncesinden yönetime verdiklerini söyledi.

YAZILI GEREKÇE YOK

“Yazılı bir dilekçe ile neden bize geri dönülmediği için söyleşinin yapılmamasındaki nedeni anlayamadık,” diyen Fırıncı kulüplerden bir yıl içinde on tane küçük, üç tane büyük etkinlik yapılması istendiğini, bunlar yapılmadığında süreli ya da tamamen kapatma cezası verildiğini belirtti.

Bu yasak kararlarını kendi siyasal hatlarına yakın olmayan öğrenci kulüplerine mobbing olarak yorumlayan Fırıncı, “Biz yine etkinliklerimizi yapmakta ısrarcı olacağız, bir kültür merkezinde gerekirse ya da kafelerle görüşüp onlardan birinde aynı gün ve aynı saatte Cansu Fırıncı ile söyleşimizi gerçekleştireceğiz,” dedi.