“Geçinemiyoruz zamlar geri alınsın” pankartına ceza

Polis, Eskişehir Halkevi’ne asılan pankartın izinsiz asıldığı ve “halkta kin duygusu uyandırabileceği” gerekçesiyle indirilmesini istedi


Eskişehir Valiliği, Halkevleri’nin astığı ve üzerinde “Geçinemiyoruz zamlar geri alınsın” yazan pankartı “halkta kin ve nefret duygusu uyandırabileceği” gerekçesiyle kaldırmak istedi ve konuyla ilgili tutanak tuttu. Eskişehir Halkevi, kaldırılan pankartı yeniden asınca Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yasada belirlenen en üst sınırdan 18 bin lira idari para cezası tebliğ edildi.

Sendika.org’da yer alan habere göre, Eskişehir Halkevi’ne gelen polisler, pankartın asılması için valilikten izin alınmadığını belirtip pankartın indirilmesini istedi ve tutanak tuttu. Tutulan tutanakta pankartın “halkta kin ve nefret duygusu uyandırabileceği, devletin kurum ve organlarını zan altında bırakabileceği ve farklı görüşten grupları karşı karşıya getirebileceği” gerekçesiyle asılı durmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

Pankartı indirmeyi reddeden Halkevleri açıklama yaparak, “Eskişehir Valiliği bu pankartı sakıncalı bulmuş! Biz söyleyelim sakıncalı olanın ne olduğunu; Sakıncalı olan yoksulluktur, sakıncalı olan işsizliktir, sakıncalı olan hayat pahalılığıdır, sakıncalı olan Saray iktidarıdır! Geçinemiyoruz, harekete geçiyoruz!” ifadelerini kullandı.