Sadece 12 saat sürdü, Altın Portakal’da Kanun Hükmü yine sansürlendi

Kanun Hükmü’nün sansürlenmesine karşı tepkiler ardından Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu 28 Eylül sabahı filmin geri alındığını açıklamıştı. Aynı günün akşamı Boyacıoğlu kendisi ve ekibinin tehdit edildiğini ifade ederek filmin tekrar seçkiden çıkarıldığını duyurdu


60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” belgeseline yönelik sansür ve karşı mücadele birkaç gündür devam ediyor.

28 Eylül sabahı Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, belgeselde “yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği”nin belgelenmesiyle filmin seçkiye geri alındığını duyurmuştu. Filmin sansürlenmesi, yaşananlara dair herhangi bir açıklama veya özür dilenmemişti. Kararın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı başta belgesel olmak üzere festivali de karalayan ve kriminalize eden bir açıklamayla festivalden çekildiğini duyurmuştu

Belgeselin seçkiye geri alınması üzerinden henüz 12 saat geçmişken, Boyacıoğlu yeni bir açıklamayla kendisine soruşturma açıldığı, ekip ve kendisinin tehdit edildiği ve sorumluluk kabul etmediklerini ifade ederek filmin tekrar seçkiden kaldırıldığını duyurdu.

29 Eylül’de Gençlik ve Spor Bakanlığı da festivalden desteğini çektiğini ve Antalya Spor Salonu’nun festivale tahsisinin iptal edildiğini açıkladı.