“Kanun Hükmü”ne bir de İBB engeli

Nejla Demirci, İşçi Filmleri Festivali’ne salon desteğinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belgeselin Beyoğlu Sineması’nda gösterilmesini istemediğini açıkladı


 19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde önce Ankara’daki gösterimi, ardından da  İstanbul’daki gösterimleri ilçe kaymakamlıklarınca yasaklanan “Kanun Hükmü” belgeseline dair yönetmeni Nejla Demirci’den yeni bir sansür ifşası geldi. Demirci, belgeselin festival kapsamında İstanbul’da Aynalı Geçit, Fransız Kültür ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki gösterimlerindeki yasaklardan önce İşçi Filmleri Festivali’ne salon desteğinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından sansürlendiğini açıkladı. 

Susma Platformu’na konuşan Demirci, “Festivalin programı yapılırken ‘Kanun Hükmü’ şimdiye kadar hiçbir yerde gösterilemediği için İBB’nin festival için tahsis ettiği Beyoğlu Sineması’nda gösterilmesine karar verildi. Gösterimin ardından sansüre ilişkin bir de panel düzenlenecekti. Festivalin programı kamuoyuna açıklanmadan önce programı gören İBB Kültür A.Ş, ‘Sorun yaşamak istemiyoruz’ diyerek filmin Beyoğlu Sineması’nda gösterilmesini istemediğini festival organizasyonuna iletiyor. Ben de bunları festival benimle programı daha önce paylaştığı için öğrenmiş oldum” dedi. Bu engellemeyi “Bir başka Antalya vakası” olarak değerlendiren Demirci, bu yüzden festival programında değişiklik yapıldığını ve filmin gösteriminin İstanbul’da Aynalı Geçit, Fransız Kültür ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne taşındığını söyledi.