TELE 1’den aydınlık için 1 dakika karartma çağrısı

RTÜK’ün 5 gün ekran karartma cezası verdiği TELE 1, tüm televizyon kanallarına bu cezaya karşı 5 gün boyunca 1 dakikalık ekran karartma çağrısı yaptı


TELE 1, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği ağır ekran karartma cezasına karşı “Aydınlık için bir dakika karartma” çağrı yaptı. RTÜK tarafından TELE 1 ve Halk TV’ye verilen 5 günlük ekran karartma cezasına karşı tüm televizyon kanalları 5 gün boyunca saat 21.00’de 1 dakikalık ekran karartmaya çağrıldı.

Verilen cezalara ve kampanyaya ilişkin BirGün gazetesine konuşan TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, iktidarın RTÜK’ü bir baskı ve sansür aracı olarak kullandığını hatırlattı. Dayanışma çağrısı yaptıklarını söyleyen Yanardağ, şunları dile getirdi: “Bu çağrıyı tüm televizyon kanallarına yaptık. Bütün televizyonları tebliğ kararı geldikten sonraki 5 gün boyunca ekran karartmaya çağırıyoruz. Ya RTÜK’ün sansüründen yana olacaklar ya da bağımsız gazeteciliğin yanında. Bu bir demokratik direniş hattıdır. Türkiye’de haber alma hakkı ve ifade özgürlüğünün savunulmasıdır Hangi gerekçeyle olursa olsun bu çağrının gereğinin yapılmaması iktidarın, sansürün ve RTÜK’ün yanında olunduğu anlamına gelecektir. Türkiye’de herkesi bunun gereğini yapmaya çağırıyorum.”

25 YILIN EN AĞIR YAPTIRIMI

TELE1’in internet sitesinde yayımlanan Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ imzaladığı çağrının tam metni şu şekilde:

“Anayasa ile teminat altına alınan basın, ifade ve düşünce özgürlüğü bugün ağır bir tehdit altındadır. Türkiye’nin içinden geçtiği ve yönünü aradığı bu tarihsel dönemeçte, RTÜK bir sansür ve baskı aygıtı olarak kullanılmaktadır. Son olarak TELE 1 ve Halk TV’ye verilen 5 günlük ekran karartma cezaları, son 25 yılın en ağır yaptırımıdır. Dolayısıyla, söz konusu cezalara karşı çıkmak, gerçekte her eğilimden yurttaşın anayasal hak ve özgürlüklerini savunmak anlamına gelecektir.

Bu nedenle, TELE 1 ve Halk TV ekranlarının karartılacağı 5 gün boyunca, saat 21:00’de RTÜK’ün ekran karartma cezalarını doğru bulmayan bütün televizyon kanallarını 1 dakika süreyle ekran karartmaya çağırıyoruz. Bu süre içinde, TELE 1 ve Halk TV’ye uygulanan sansüre karşı çıkan aydınların, gazetecilerin, akademisyenlerin, siyasetçilerin de davet edilecekleri hiçbir TV programına katılmamalarını öneriyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğünden yana bütün meslektaşlarımızın bu çağrıya uyacağına inanıyor; basın ve ifade özgürlüğü için bütün toplumu dayanışmaya çağırıyoruz.”

YA VARSINIZ YA YOKSUNUZ!

Bu çağrının ardından TELE 1 ile Fatih Portakal arasında bir polemik de yaşandı.

TELE1’in çağrısını ‘zorlama’ olarak değerlendiren ve “Önemli olan zor zamanlarda inatlaşma değil, sürdürülebilirlik…” diyen FOX Tv ana haber sunucusu Fatih Portakal’a TELE1 sosyal medya hesabından verilen yanıtta “Bu bir demokrasi ve dayanışma testi.. Zorlama yok.. Ya varsınız ya yoksunuz! İkilem bu kadar basit!” ifadelerine yer verildi.