Bir yılda 164 yayın yasağı

RTÜK’ün 2018 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, bir yılda değişik yayın kuruluşları ve kişiler hakkında 164 yayın yasağı kararı çıkarıldı


 

Radyo, Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 2018 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, bir yılda değişik yayın kuruluşları ve kişiler hakkında 164 yayın yasağı kararı çıkarıldı.

BirGün gazetesinin haberine göre, internet yayınlarını da denetleme hakkına kavuşan kuruma bir yılda yapılan şikayet sayısı ise 124 bin 234 olarak açıklandı. En fazla şikayet edilen program türü ise televizyon dizileri oldu. Dizilerin yüksek şikayet oranına ulaşması, raporda şöyle anlatıldı:

“Bu kadar fazla bildirim almasındaki temel sebeplerin başında toplumun ahlaki ve aile anlayışına ters düşen içeriklerin bulunması, şiddet içeriklerinin özellikle de kadına şiddet görüntülerinin fazla olması gelmektedir. Bunun yanı sıra dizilerde bazı meslek gruplarının hedef alınması yine bu meslek gruplarının tepkisine neden olmuştur.”

2018 yılında RTÜK kararlarına karşı çeşitli televizyon ve radyoların yasal girişimlerine de yer verilen raporda, “Kurum aleyhine 335 dava açıldı. Bu davaların ikisi uyarı cezalarına, 130’u idari para cezalarına, 51’i program durdurma ve idari para cezalarına, 55’i geçici yayın durdurma, 20’si yayın lisans iptali, 77’si ise diğer davalara ilişkindir. 335 davanın 40’ı RTÜK lehine, altısı ise RTÜK aleyhine sonuçlandı. 289 dava halen beklemededir” denildi.

Türkiye’de günlük ortalama televizyon izleme süresinin 3 saat 34 dakika olarak tespit edildiği raporda, televizyonların yanı sıra sosyal medya sitelerinin de artık yurttaşların haber kaynakları arasında yer aldığı vurgulandı.

Raporda, “2006 yılından bu yana televizyon izleme sürelerinde belirgin bir azalma yaşanmıştır. En çok izlenen program türü ‘Haberler’ ve ‘Yerli Diziler’dir. Araştırmaya katılanların yüzde 69,2’si televizyona, yüzde 62,3’ü yazılı basına, yüzde 62,2’si radyoya, yüzde 59,1’i internet üzerinden haber sitelerine ve yüzde 53,7’si sosyal medyaya bir haber kaynağı olarak güveniyor” ifadelerine yer verildi.