RTÜK, Sıla’nın klibini yayından ‘kaldırttı’

Sıla’nın ‘Karanfil’ isimli klibi, sigarayı özendirdiği gerekçesiyle, RTÜK’ün medya sağlayıcılara ‘tavsiyeleri’ sonucunda yayından kaldırıldı


Sigarayla ilgili açtığı davalarla tanınan ve aralarında ünlü isimlerin de olduğu pek çok kişiye sigarayı özendirdiği gerekçesiyle dava açan Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Sıla’nın Karanfil şarkısı için de savcılığa şikâyette bulunarak yayından kaldırılmasını talep etti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’na iletmesi üzerine bakanlık da şarkı sözlerinde özendirici ifadeler kullanıldığını tespit ederek, Radyo Televizyon Üst Kurulu’na şikayette bulundu. RTÜK yaptığı inceleme sonucunda klibin yayından kaldırılmasına karar verdi.

Klibin yayından kaldırılmasını ‘bir zafer’ olarak duyuran Avukat Muharrem Balcı’nın paylaştığı dilekçede RTÜK’ün medya hizmet sağlayıcılılarla yaptığı görüşmeler sonucunca videonun kaldırıldığı ortaya çıktı.

RTÜK tarafından 29.06.2020 tarihli olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’na gönderilen yazıda, üst kurulun programlara yayından önce müdahale etme ve yayından kaldırma yetkisi olmadığı hatırlatıldı.

Yazının devamında, medya hizmet sağlayıcılarla yapılan toplantılarda çeşitli ‘tavsiyelerde’ bulunduklarına değinildi. Yazıda, “… konunun önemine binaen; gerek yayın politikalarının oluşturulması sırasında gerekse yapımların içeriklerinin hazırlanması aşamasında daha hassas davranılması hususunda yapımcılara ve yayıncılara tavsiyelerde bulunulmaktadır” denildi.

“Bu kapsamda ilgili yazınıza konu Sıla Gençoğlu isimli sanatçının ‘Karanfil’ isimli klibinin yayından kaldırılması hususunda medya hizmet sağlayıcılarla yapılan görüşmeler sonucunda, söz konusu video yayından kaldırılmıştır” ifadeleri kullanılan yazıdan, klibin televizyonlarla uzlaşı halinde yayından kaldırıldığı anlaşıldı.

Sıla’nın ‘Karanfil’ isimli şarkısının sansüre gerekçe gösterilen nakarat kısmı şöyle:

Hiç olmazsa yılda bi’ gün
An beni, al bi’ karanfil tak
Benden olsun, bi’ sigara yak
Bana kor olsun