RSF: Edirne sınırında 9 gazeteciye gözaltı

Aralarında uluslararası basında çalışan gazetecilerin de olduğu dokuz basın mensubunun Edirne’de gözaltına alındığı açıklandı. Gözaltılar ve mültecilerin sınırdaki şartları HDP tarafından meclis gündemine de taşındı


Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü (RSF), aralarında uluslararası basında çalışan gazetecilerin de olduğu dokuz gazetecinin Edirne’de gözaltına alındığını duyurdu. Öte yandan sınırdaki mülteciler ve gazetecilere dönük gözaltılar HDP tarafından meclis gündemine taşındı.

RSF, gözaltına alınan gazetecilerden 8’inin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını, Britanyalı haberci Bradley Alan Secker’in de ifadesinin alınmasının ardından bırakılmasının beklendiğini belirtti.

Edirne’de sığınmacıların Avrupa’ya alınmayışını izlerken gözaltına alınan haberciler EPA, Nar Photos, Getty İmages, Politikens, Reuters, Mezopotamya Ajansı yayınlarını temsil ediyorlardı.

HDP KONUYA İLİŞKİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Öte yandan konu meclis gündemine taşındı. HDP Van Milletvekili Tayip Temel, Edirne’de sınırı geçmeye çalışan mülteciler ile gazetecilere yönelik, gözaltı, tutuklama ve saldırıları sordu. 

Temel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesiyle şu soruları yöneltti: 

 • Ömer Çelik’in ‘artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz’ açıklamasından sonra mültecilere ilişkin oluşabilecek insani krizi önlemek amacıyla herhangi bir tedbir aldınız mı?
 • Sınırlara yığılan mültecilerin sınırlara transferleri nasıl sağlanmıştır? Türkiye sınırından çıkıp Avrupa’ya geçmek üzere sınırda bekleyen mülteci sayısı kaçtır?
 • Sınırda bekleyen mültecilere gıda ve barınma desteği sağlamak amacıyla herhangi bir çalışmanız var mıdır? Bu yönlü bir çalışma yapmadıysanız bunun sebebi nedir? Sınır kapılarında sağlık desteğine ihtiyacı olan mültecilere herhangi bir sağlık desteği sundunuz mu? Bu yönlü bir destek sunmayı planlıyor musunuz?
 • 2 Mart itibarıyla, Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye sınırlarından çıkan mülteci sayısı kaçtır?
 • Röportaj verebilecek kadar özgüven kazanmış insan kaçakçıları hakkındaki soruşturmalar hangi kapsamda yürütülmektedir? Kaçakçıların kimlerle işbirliği içinde olduklarına ilişkin soruşturma genişletilecek midir?
 • İnsan kaçakçılığı yaptığını belirten bazı kişilerin basında çok rahatlıkla ‘Reis izin verdi biz de yola düştük’ şeklindeki beyanları göz önünde bulundurulduğunda bu cesaretin siyasi iklimden kaynaklandığını düşünüyor musunuz? 
 • Hükümetiniz insani bir krize dönüşen mültecilerin bu durumuna son vermek ve onları güvenli bir biçimde sağlıklı ortamlara aktarmak için herhangi bir planı var mıdır?
 • Dün Maraş’ta Suriyelilere ait iş yeri ve evlere yönelik saldırılara ilişkin herhangi bir tedbir aldınız mı? Buna benzer saldırıların yaşanmaması için herhangi bir planlamanız var mıdır?
 • Pazarkule’de gözaltına alınana basın emekçilerinin gözaltı gerekçesi “Yasaklı bölgede çekim yapmak” iken yasaklı bölgede binlerce mültecinin bulunmasını nasıl açıklayacaksınız?
 • Pazarkule’de kamusal görevlerini icra eden basın emekçilerinin gözaltına alınmalarının asıl gerekçesi nedir?
 • Mezopotamya ajansı muhabirleri İdris Sayılğan ve Naci Kaya’nın gözaltı süreleri neden uzatılmıştır? Özgür basın çalışanları ne zaman serbest bırakılacaklardır?
 • Kamuoyunun, mültecilerin yaşadıkları ile ilgili olarak haberdar olmasını istemediğiniz gerçek ya da gerçekler ne/nelerdir?
 • Gazeteciler gözaltına alınarak ve tutuklanarak Anayasa ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ihlal edilmiş olmuyor mu?
 • Sputnik’in Türkiye servisinde çalışan üç gazetecinin evlerine saldırı girişiminde bulunanların tespiti yapılmış mıdır? Tespit yapıldıysa saldırganlar hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?”