Akpınar ve Gezen adli kontrol şartıyla serbest

Bir televizyon programında söyledikleri sözler nedeniyle soruşturma açılan ve gözaltına alınan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı


Haklarında Halk Arenası programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle soruşturma açılan ve gözaltına alınan Türkiye sinema ve tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Anadolu Adliyesi’nde savcılık sorguları yaklaşık 1,5 saat süren Akpınar ve Gezen adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk edildi. Haftada bir gün karakola giderek imza vermeleri şartıyla serbest bırakılan sanatçılara yurtdışına çıkış yasağı da konuldu.

Metin Akpınar, Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programında “Polarizasyondan ve kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek kavga dövüş olmaz, bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir” ifadelerini kullanmıştı.  

Müjdat Gezen ise “Herkesi azarlıyor, herkese parmak sallıyor, millete ‘haddini bil’ diyor. Bak Recep Tayyip Erdoğan, sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil” demişti.

Metin Akpınar’ın kutuplaşmaya ilişkin sözleri sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yargıya çağrı gelmiş, Erdoğan, “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler. Bunun bedelini ödeyecekler. Bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi git yargıda bedelini öde” demişti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın talimatıyla başlatılan ve “Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in iç savaş ve darbe çağrısında bulunmasına yönelik olduğu iddia edilen sözlerinin inceleneceği” soruşturmanın, Erdoğan’ın “Bedelini ödeyecekler” açıklamasının hemen ardından basına servis edilmesi dikkati çekmişti.