Rize’de koronavirüs haberlerine 6 ayrı soruşturma

Rize’de yayın yapan Nabız Gazetesi’ne koronavirüs haberleri nedeniyle son 20 gün içinde 6 ayrı soruşturma açıldı


KÜLTİGİN KAĞAN AKBULUT

Rize’de yayın yapan Nabız Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gençağa Karafazlı ve gazetenin editörü Doğan Can Dilek hakkında koronavirüs haberleri nedeniyle yirmi günde altı ayrı soruşturma açıldı. Aynı zamanda Rize Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı ve İnsan Hakları Derneği Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan Karafazlı, Susma Platformu’na son dönemde hakkında açılan soruşturmalarla ilgili bilgi verdi.

Karafazlı ilk olarak mart ayı ortasında yurt dışından Rize’ye gelen 500 kişiye karantina uygulanmaması haberi nedeniyle kendisi hakkında Rize Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını aktardı. Karafazlı ayrıca, Rize Valisi Kemal Çeber’in haberin gerçeği yansıtmadığını söylemesinden dört gün sonra şehirdeki ilk vakaların görülmeye başladığını belirtti.

Nabız Gazetesi’ne yönelik ikinci soruşturma da ÇAYKUR’un çay fabrikasındaki koronavirüs vakalarına dair haber nedeniyle açıldı. Karafazlı, “ÇAYKUR’a bağlı 46 fabrika var. Biri de Rize merkezdeki Zihni Derin Çay Fabrikası. Fabrika müdürü, Genel Müdürlüğe fabrikada 11 işçiye koronavirüs bulaştığına dair bilgi aktardı. Biz de işçilerin bize aktardığı bu resmi belgeye dayanarak ‘ÇAYKUR Zihni Derin fabrikasına virüs bulaştı’ haberini yaptık,” dedi. Karafazlı bu haber nedeniyle ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’in suç duyurusunda bulunduğunu ve gazete hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Karafazlı’nın aktardığına göre koronavirüs nedeniyle üçüncü suç duyurusu da Kalecik ilçesine bağlı Kalecik köyünde bulunan çay fabrikasında çalışan bir işçiye dair yaptıkları haber nedeniyle açıldı. “Kalecik’teki çay fabrikasında çalışan ve izinde olan bir işçi iznini yenilemek için fabrikaya gittiğinde hasta olduğu anlaşılıyor. Sonrasında bu işçinin testleri pozitif çıkıyor. Eşi, kızı, damadı ve 2,5 aylık bebeği karantinaya alınıyor,” diye aktaran Karafazlı bu haber nedeniyle yine ÇAYKUR Genel Müdürü Alim’in suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Karafazlı hakkında iki gün önce açılan soruşturma da Çaykur’un paketleme bölümünde görülen koronavirüs vakasına dair yaptıkları “ÇAYKUR’da paket paket korona” haberine yönelik. ÇAYKUR Genel Müdürlüğü bu habere erişim engeli getirirken, “ÇAYKUR’un markasını aşağıladığı ve kişilik haklarına saldırdığı” gerekçeleriyle açılan soruşturma kapsamında Karafazlı bugün ifade vermeye gitti.

Karafazlı hakkında Rize’ye bağlı Ardeşen Belediyesi’nde koronavirüs sürecinde maaşların ödenmediğine dair yaptığı haber nedeniyle de suç duyurusunda bulunuldu. Karafazlı, “Bu süreçte ‘Ardeşen Belediyesi işçilerine maaş ödeyemiyor’ haberi yapmıştık. Buna beş aylık özlük hakları da dahildi. Ardeşen Belediye Başkanı yazılı basın açıklaması yaparak bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi,” diye aktardı. Bu soruşturmayla ilgili henüz ifade vermediğini belirten Karafazlı, yaptıkları haberlerden iki gün sonra maaşların ödendiğini aktardı. 

Karafazlı bugün ifade vereceği “Paket paket korona” haberiyle ilgili bir avukatın da CİMER üzerinden suç duyurusunda bulunduğunu ve bunun üzerine emniyet tarafından ifade vermeye çağrıldığını aktardı.

Son haliyle Karafazlı, Rize’de yayın yapan Nabız Gazetesi’ne yönelik altı ayrı soruşturma açıldığını belirtti. İki haberde imzası yer aldığı için gazetenin editörü Doğan Can Dilek’e ve tüm haberlerde gazetenin İmtiyaz Sahibi olarak Karafazlı’ya yönelik soruşturma açıldı. Gençağa Karafazlı bugün emniyete ifade vermeye gitti.

Mart ayının 20’sinden bu yana koronavirüs haberleri nedeniyle 6 ayrı soruşturma açıldığını vurgulayan Karafazlı gazetecilik hayatı boyunca hakkında açılan dava sayısının 30’a ulaştığını aktardı.