‘Rant’ ve ‘yağma’ kelimelerine engel

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın Evrensel gazetesine vermek istediği dayanışma ilanına BİK, ‘basın’ ve ‘yağma’ kelimeleri nedeniyle izin vermedi


Basın İlan Kurumu (BİK) yetkilileri Evrensel Gazetesi’ni arayarak, gazetenin kent ekinde hafta sonu yayımlanması planlanan bir dayanışma ilanının “Basın Ahlak İlkeleri’ne aykırı” olduğunu ve yayımlanamayacağını söyledi.

Evrensel gazetesinden Gözde Tüzer’in haberine göre dayanışma ilanı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından verilmek istenmişti. İlan şu şekildeydi:

“Kentlerimizin, kıyılarımızın, ormanlarımızın rant projeleri ile yağmalanmasına karşı verdiğimiz mücadelede bize ses olan Evrensel susturulamaz! Dayanışma Yaşatır!”

BİK ilanda geçen ‘rant’ ve ‘yağma’ kelimelerinin Basın Ahlak Esasları’na aykırı olduğunu iddia etti.

BİK TMMOB’u da arayarak bu gerekçeyi iletti. BİK talep üzerine, TMMOB’a yazılı bir açıklama da göndererek “Resmî ilan ve reklamların kamusal güvene dayanması esastır” dedi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kurumumuzun resmi ilan ve reklamları 195 sayılı Kanunun ilgili hükümlerine göre mevkuteler arasında fikir ve içtihat ayrımı yapmaksızın tevzi etmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi resmi ilan ve reklamların resmi ve özenli bir dil ile kaleme alınmasıdır. Resmi ilan ve reklamların bu kamusal güvene dayanması esastır.”