Qral û Travis oyunu sahnelenmesine 1 saat kala yasaklandı

Kürtçe tiyatro oyunu Qral û Travis, Ağrı ve Antep’in ardından İstanbul’da da yasaklandı. Oyunculardan Bahoz Özsunar’ın kardeşi ve asistanı Uğur Özsunar gözaltına alındı


Şano Ar tarafından Kürtçeye çevrilen “Qral ve Travis” oyunu 16 Şubat akşamı İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’ndeki temsili, oyunun başlamasına bir saat kala Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre oyunun yasaklanmasına tepki gösteren tiyatrocular, sahneyi terk etmeyeceklerini belirtti. Oyuncular yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün bizim oyun Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Polis kapıları kapatmış. İzleyicilerin içeri girmesine izin vermiyorlar. Biz de sahnedeyiz. Sahnemizi terk etmeyeceğiz Kürt sanatı sahipsiz değildir. Biletini alıp buraya gelenler arkadaşlardan özür dileriz. Mağduriyetinizi anlıyoruz. Biz buradayız. Saat kaç olursa olsun burada olacağız.”

Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nin önü polis ablukasına alındı. Polis müdahalesinde oyunculardan Bahoz Özsunar’ın kardeşi ve asistanı Uğur Özsunar gözaltına alındı.