Ağrı’da ‘Qral û Travis’ oyununa yasak

Patnos Kaymakamlığı, 17 Ocak’ta oynanması planlanan “Qral û Travis” oyununu “uygun görülmediği” gerekçesiyle yasakladı


Jinnews’ın haberine göre, 17 Ocak’ta Patnos Belediyesi’ne bağlı Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenmesi planlanan Şano Ar Tiyatrosu’nun “Qral û Travis” isimli oyunu için kaymakamlığa yapılan bildirim, telefonla cevaplanarak oyunun “uygun görülmemesi” gerekçesiyle yasaklandı.

Kaymakamlığa bildirimde bulunan, sözlü ret kararının 16 Ocak’ta iletildiğini aktaran Abdullah Kartal yaşananları şu ifadelerle anlattı:

“Patnos’ta Qral û Travis adlı etkinliğimiz Kürtçe bir tiyatro olup ülke genelinde hiçbir sorun olmadan program yapılırken Patnos’ta keyfi uygulama ile programımıza izin verilmiyor. 5 Ocak’tan bu yana izin için uğraşıyoruz. İlçe emniyetine, kaymakamlığa dilekçe verdim.  Kaymakamlık, dilekçemizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermiş ne alakaysa. Kaymakamlık ve Milli Eğitim arasında 3-4 defa ret cevap verilmiş. Kaymakamlık emniyete göndermiş, ardından güvenlik şubesine. Kaymakamlık tekrardan Ağrı Güvenlik Şubesi’ne yazı göndermiş ve sicil kaydım, senaryo ve afiş istendi. Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerimiz engelleniyor. Programımız biletli olacaktı. Programı 17 Ocak’ta düzenleyecektik. Kısa bir süre içerisinde biletlerimizi de tüketemezdik. Bizleri Kürt dili ve kültür sanattan uzaklaştırarak toplumdan uzaklaştırılmak istendiği apaçık ortada. Yapacağımız programda silah yok, bomba yok. Tiyatronun ne gibi izni olabilir. Ama bizim program tarihinden bir gün sonra ise ilçede başka bir tiyatro düzenlendi, buna izin verildi.”