Pınar Aydınlar’a hapis cezası

21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde söylediği şarkılar ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilirken Pınar Aydınlar’a Facebook paylaşımları nedeniyle 1 yıl, 6 ay, 24 gün hapis cezası verildi


Pınar Aydınlar hakkında 2023’te Dersim’de düzenlenen 21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde kapsamında söylediği şarkılar ile iki Facebook paylaşımı gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. 

Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi üzerinden segbis ile bağlanıp ifade veren sanatçı savunmasında, okuduğu eserlerin sanatçıların hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aydınlar ayrıca adına birçok Facebook hesabı açıldığını ve bu hesapların yönetiminin kendisinde olmadığını belirterek suçlamayı reddetti. Şarkıları ifade özgürlüğü olarak kabul eden savcı, sanatçıya Facebook hesabından yapılan paylaşımlarda “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla atılı suçtan ceza verilmesini talep etti. Mahkeme, Aydınlar’a iki Facebook paylaşımı nedeniyle 1 yıl, 6 ay, 24 gün hapis cezası verdi.