Ocak Medya gazeteci Deniz Elin Deniz’in yazılarını sildi

Gazeteci Deniz Elin Deniz Twitter hesabından; Ocak Medya’dan beş ay önce kendisine yazarlık teklifi geldiğini ancak geçtiğimiz günlerde hiçbir açıklama yapılmadan yazı arşivinin silindiğini duyurdu


Fotoğraf: Kaos GL web sitesi

Gazeteci Deniz Elin Deniz Twitter hesabından; Ocak Medya’dan beş ay önce kendisine yazarlık teklifi geldiğini ancak geçtiğimiz günlerde hiçbir açıklama yapılmadan yazı arşivinin silindiğini duyurdu. Deniz’in paylaşımı şu şekilde:

“İlginçtir yazılarımı sildikleri gün aylarca erteledikleri sigorta girişimi yapmışlar. İki gün sonra da iptal ediyorlar. Sanırım yazıları da bu yüzden sildiler. Aldık anlaşamadık çalışmadan gönderdik yapacaklar aklı sıra. Böylece tazminattan kurtulacaklar. İyi de yazıların, haberlerin sosyal medya görüntüleri var, o kadar okuyucu var, şahit var. Gerçekten akıl alır gibi değil yapılan. Ve ilginç bir şekilde herhangi bir açıklama da yok. Neden bunu yaptılar muamma. Herkes suskun. Açıklama olmayınca geriye sadece ihtimaller kalıyor. Ne oldu da önce yazma teklif ettiniz, aylarca yazdırdınız, sonra bir çırpıda sildiniz. Bir yazarın arşivini silmekle, onu öldürmek arasında ne fark var? Ben buradan bütün hak savunucularına ve özellikle de düşünce basın özgürlüğünü savunan herkese bir kez daha sesleniyorum: Bir gazeteci sırf trans kadın olduğu için mi, uğradığı bu hak ihlaline kimse ses çıkarmıyor? Ve son sözüm, ‘Trans kadın gazeteci’ kimliğini de mecbur bırakıldığım için hayatımda ilk defa bu olay yüzünden kullanmak zorunda bırakıldım. Bu da ayrıca üzüyor. Çünkü ben sadece ‘gazeteci’ kimliğimle var olmak istiyorum.”

DENİZ ELİN DENİZ: “ARŞİV SİLMEK NE DEMEK!”

KaosGL.org’da Yıldız Tar’ın haberinde gazeteci Deniz, “kimse kimseyle çalışmak zorunda değil, yazıların bize uygun değil diyebilirlerdi. Kaos GL’yi yerden yere vurduğum yazılarım hâlâ duruyor. Cinsiyet kimliğimden dolayı işten atıldığım Yeni Şafak’taki yazılarım hâlâ duruyor. Arşiv silmek ne demek” ifadelerini kullandı. 2002’de altı yıl boyunca çalıştığı Yeni Şafak’ta cinsiyet kimliğinden dolayı işten atıldığını, şu anda da benzer şekilde Ocak Medya’daki yazılarının silindiğini belirtti.

Deniz’in Tar’a söylediklerine göre Ocak Medya’dan yazarlık teklifi geldiğinde yöneticiler Deniz’in trans olduğunu biliyordu ve Deniz, “LGBTİ kimliğiniz hiç önemli değil, hatta LGBTİ hakkında yazın” denilmesi üzerine yazılarına başladı. Deniz’e o esnada kurumun bir uluslararası fona başvuracağı ve trans kadın gazeteci de çalıştırdıklarını belirtmek istedikleri söylendi. Deniz bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

“Lubunyalığım bugüne kadar hiçbir işe yaramamış, bari bir işe yarar diye düşündüm ve kabul ettim. O zamanlar onlara, ‘durumunuzu biliyorum, maddi beklentim çok yok ama en azından sigortamı yapın’ dediğimde bana kaynak bulduklarında hem sigortamı yapacaklarını hem de emeğimin karşılığını vereceklerini söylediler. Ama aylar geçse de hiçbir gelişme olmadı. Maaş ve sigortayı hep ertelediler, oyaladılar.”

DENİZ: “BEN SADECE ‘GAZETECİ’ KİMLİĞİMLE VAR OLMAK İSTİYORUM”

Yıldız Tar’ın haberine göre Deniz Elin Deniz’e henüz Ocak Medya’dan bir açıklama yapılmadı. Yazılarının siteye tekrar yüklenmesi için attığı e-posta da cevap gelmedi. Bu süreçte en çok canını sıkan durumun da trans kimliğiyle gündeme gelmek zorunda kalmak olduğunu belirten Deniz “Trans kadın gazeteci kimliğini mecbur bırakıldığım için hayatımda ilk defa bu olay yüzünden kullanmak zorunda bırakıldım. Bu da ayrıca üzüyor. Çünkü ben sadece ‘gazeteci’ kimliğimle var olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.