PEN International, Gulgeş Deryaspî’ye verilen cezaya itiraz etti, Türkiye’ye çağrı yaptı

PEN International, Kürt yazar Gulgeş Deryaspî’ye Türkiye makamları tarafından verilen hapis cezasına itiraz ettiklerini açıkladı


Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN International [Uluslararası]); “örgüt üyeliği” iddiasıyla 25 Temmuz 2019’da tutuklanan ve 8 ay tutukluluğun ardından 31 Mart 2020’de tahliye edilen ancak Aralık 2020’de 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Kürt yazar Gulgeş Deryaspî (Gulgeş Akdeniz) hakkında verilen kararı inceleyerek haksız buldu. Türkiye makamları tarafından verilen karara itiraz eden birlik konuyla ilgili Türkiye’ye çağrıda bulundu. Birliğin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

PEN Kürtçe üyesi ve yazar Gulgeş Deryaspî Aralık 2020’de “terörist örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. Nisan sonunda temyiz kararının açıklanması bekleniyor. PEN International [Uluslararası], Gulgeş Deryaspî’nin Kürt dilini ve kültürünü tanıtmaya yönelik yazıları ve eserleri nedeniyle hedef gösterildiğine inanıyor ve hakkında verilen hükmün bozulması için çağrıda bulunuyor. 

EYLEME GEÇİN: Türk makamlarına;

Gulgeş Deryaspî’nin mahkumiyetinin bozulması için,

Yalnızca yazdıklarının içeriği temel alınarak ya da iddia edilen mensubiyetleri sebebiyle haklarında dava açılan ve tutuklanan gazetecilerin ve yazarların mağduriyetlerine son verilmesi ve ifade özgürlüğü haklarını ifa ettikleri için hapiste tutulan herkesin bir an evvel tahliyesi için, 

Kürt bölgelerindeki baskının sona ermesi ve süregelen çatışmaya barışçıl bir çözümün gelmesi için, 

itirazlarınızı gönderin.”

GULGEŞ DERYASPÎ KİMDİR?

Gulgeş Deryaspî, 1978 yılında Bitlis’te doğdu. Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Uluslararası PEN üyesi olan Deryaspî’nin Tariya Bi tav, Xezal ve Ez ne ezim isimli kitapları bulunuyor. 

Vaka ile ilgili detaylı bilgi için haberimize bakabilirsiniz.