Selçuk Mızraklı’nın 9 yılı aşan hapis cezası onandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı iken yerine kayyım atanan Selçuk Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 günlük hapis cezası, onandı. Mızraklı’nın avukatları kararı Yargıtay’a taşıyacak


İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da görevden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında, itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin ifadeleri doğrultusunda “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ceza verilmişti. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Mızraklı’nın avukatlarının, 9 Mart’ta verilen cezaya karşı yaptığı istinaf başvurusu, 8 Haziran’da Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Dosyayı inceleyerek 13 Temmuz’da karar veren mahkeme, avukatların “duruşma” talebini reddetti.

MAHKEME VERİLEN HÜKMÜ İSABETSİZ BULMADI

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı yerinde bulan mahkeme, gerekçeleri “inandırıcı” bularak şu ifadelere yer verdi:

“Yapılan yargılamaya, dosya ve duruşmaya tutanakları münderecatına, karar yerinde gösterilip tetkik edilip tartışılan hukuken geçerli ve elverişli delillere, mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan kanaat ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve tatbikine, cezayı teşdit ve tahfif sebeplerinin nitelik ve derecesi takdir olunarak, savunmanın inandırıcı gerekçelerle reddedilmesine,  hukuka uygun ve yeterli olarak izah edilen gerekçeye göre, verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığından istinaf sebepleri yerinde görüşmemiş olmakla, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 280/1.a maddesinin ilk cümlesi gereğince…”

MIZRAKLI’NIN AVUKATLARI TEMYİZE GİDECEK

Mızraklı hakkında tahliye talebini de reddeden mahkeme, “Suçun niteliği, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu” iddia etti. Mızraklı’nın avukatları, temyiz için Yargıtay’a başvuruda bulunacak.