Özgür Gündem davasından Ayhan Bilgen’e beraat

Kars Belediye Eşbaşkanı Bilgen, hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla açılan davada beraat etti


Tutuklandıktan sonra yerine kayyım atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen hakkında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak’, ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamarıyla açılan davanın duruşması İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Bilgen, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamalarından beraat etti. 

Duruşmada yaptığı savunmada Ayhan Bilgen, gazeteyle organik bir bağının olmadığını, yalnızca danışma kurulu üyesi olduğunu söyledi. Bilgen ayrıca gazetenin yayınlandığı dönem Ankara’da bulunduğu için gazetenin işleyişine dahil olamadığını ve gazeteye sadece insan hakları ihlalleri ile ilgili konularda önerilerde bulunduğunu söyledi. 

BİLGEN’İN DİĞER CEZALARINDAN ÖTÜRÜ SERBEST KALMASI BEKLENMİYOR

Gazete Karınca’da yer alan habere göre Bilgen’in avukatı Özcan Kılıç, müvekkilinin savunmalarına katıldığını belirterek, beraat talebinde bulundu. Ardından iddia makamı Bilgen’in dosyalarının ayrılmasını ve ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak’ ile ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamalarından beraatini istedi. ‘Örgüt üyesi olmak’ suçlamasından olan dosya Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Demokratik Toplum Kongresi (DTK) davasıyla birleştirildi.

Bilgen’in başka dosyalardan da ceza aldığı için serbest bırakılması beklenmiyor.