Ezhel’e aynı suçlamadan yine beraat

Rap şarkıcısı Ezhel, şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği suçlamasıyla yargılandığı ikinci davadan da beraat etti


Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davadan beraat eden Ezhel lakaplı rapçi Sercan İpekçioğlu, aynı suçlamadan dolayı yargılandığı ikinci davadan da beraat etti.

Demirören Haber Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz yargılanan sanık Sercan İpekçioğlu katılmazken avukatı Fuat Ekin, müvekkilinin şarkı sözleri nedeniyle yargılandığını hatırlatarak, “Yargılama konusu şarkılar, sanat eseri bir bütün olarak değerlendirildiğinde uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek gibi özel bir kastın olmadığı açıktır. Bu, sonuçta bir sanat eseri. Nasıl ki zamanında Karacaoğlan müstehcenlik suçundan yargılanmadıysa, günümüzde hukukun bu kadar geliştiği bir dönemde bu modern ozanların eserlerinin bu şekilde ceza hukukuna konu edilmesi kabul edilebilir değildir. Mahkemenizin müvekkilimin beraatına karar vereceği inancındayız” dedi.

Mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesi ile Sercan İpekçioğlu’nun beraatına karar verdi.

İpekçioğlu, daha önce de aynı suçlamayla yargılanmış, bir süre tutuklu kaldıktan sonra çıkarıldığı ilk duruşmada beraatine karar verilerek tahliye edilmişti.