BirGün’e açılan ‘Fuat Avni’ davasından beraat kararı

Twitter’daki ‘Fuat Avni’ hesabının paylaşımlarını haberleştirdikleri gerekçesiyle ‘örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmek’ iddiasıyla yargılanan BirGün çalışanları beraat etti


BirGün çalışanlarının davasından beraat kararı çıktı. Davaya konu olan dönemki sorumlu haber müdürü Barış İnce, yönetim kurulu üyesi Bülent Yılmaz, sorumlu haber müdürü Cansever Uğur ve yönetim kurulu başkanı İbrahim Aydın’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ iddiasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması 13 Ekim’de İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme gazete yöneticilerinin beraatine karar verdi.

17-25 Aralık operasyonlarının ardından ortaya çıkan ‘Fuat Avni’ isimli Twitter hesabının paylaşımlarını haberleştirdikleri için BirGün gazetesinin yöneticileri bir süredir yargılanıyordu. Daha önce aynı sebeple Diken ve T24’e de dava açılmıştı. 

T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, ‘terör örgütüne üye olmaksızın yardım’ suçlamasıyla yargılandığı davada 2 Temmuz’da, diken.com.tr Yayın Yönetmeni Erdal Güven, gazetenin kurucularından Harun Simavi ve dönemin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Semin Sezerer ise 3 Eylül’de görülen ilk duruşmada beraat etmişti.