J&J Yayınevi’nin sahibi Azad Zal tutuklandı 

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan 45 kişiden, aralarında Azad Zal’ın da olduğu 23 kişi tutuklandı. 22 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ev baskınları ve kurum aramaları neticesinde gözaltına alınanların adliye işlemleri tamamlandı. 

Savcılığın tutuklama istemlerine hakimin büyük oranda uyduğu gözlenirken, toplam 23 kişi hakkında “Örgüt Üyesi” olma suçunu işlediklerine dair kuvvetli delillerin bulunduğu iddiasıyla tutuklama kararı verildi. 

BARIŞ ANNESİ DE TUTUKLANDI

Mahkemeye çıkarılan J&J Yayınevi sahibi Azad Zal (Mehmet Güngörmüş) ve barış annesi Makbule Özbek de tutuklananlar arasında.

Duruşmada avukatı Abdullah Çağer’in “Dosya kapsamında müvekkilin tutuklanmasını gerektirir herhangi bir somut delil yoktur. Müvekkil yayıncıdır, yazardır. Kaçma şüphesi yoktur, kendisi sabit ikametgâh ve iş sahibidir” diyerek tutuksuz olarak yargılanmasını talep etmesine rağmen Azad Zal hakkında tutuklama kararı verildi.

DİJİTAL MATERYALLER VE TAPE KAYITLARI TUTUKLAMA GEREKÇESİ

Mahkemece, “üzerlerine atılı ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç varlığını gösterir somut delilerin var olduğu” belirtilerek, DTK binasındaki aramalarda elde edilen dijital materyallerdeki delege listesi, çeşitli örgütsel doküman niteliğindeki belgeler” ve tape kayıtları da tutuklama gerekçesi olarak sunuldu. 

Diyarbakır merkezli başlatılan soruşturma kapsamında İzmir, İstanbul, Adana, Şırnak, Batman ve Van’da yapılan ev baskınlarında, aralarında yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir ve ev hapsinde bulunan Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak ile DTK, HDP, Rosa Kadın Derneği, DBP ve sivil toplum örgütü yöneticileri ile avukatların da bulunduğu 45 kişi gözaltına alınmıştı.

 J&J Yayınevi’nde ve DTK binasında bulunan çok sayıda kitaba el konulmuş ve DTK binası mühürlenerek kapatılmıştı.