Musa Anter anmasında Ferhat Tepe fotoğrafına polis engeli

Gazeteci ve yazar Musa Anter’in öldürülüşünün 29. yılında yapılan anmada polis, 27 yıl önce öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin fotoğrafının taşınmasına “yasak olduğu” gerekçesiyle izin vermedi


Gazeteci ve yazar Musa Anter’in öldürülüşünün 29. yılında yapılan anmada, 27 yıl önce öldürülen gazeteci Ferhat Tepe’nin fotoğrafının taşınmasına polis izin vermedi.

Anter öldürüldüğü yerde, Diyarbakır Yenişehir ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 442. sokakta anıldı. Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre polis sokağı ablukaya aldı ve anma sırasında gazetecilerin, 27 yıl önce öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin fotoğrafını taşımasına, “Tepe’nin yasaklı olmasını” gerekçe göstererek izin vermedi. Fotoğrafa el koymak isteyen polis ekipleri ile gazeteciler arasında tartışma yaşandı ve fotoğrafı vermeyen gazeteciler anma boyunca polis gözetimine maruz kaldı.

Fotoğrafı taşıyan gazetecinin polislere “Neden yasaklı?” diye sorması üzerine polis ekiplerinden “Sen bu işleri bizden iyi biliyorsun, talimat bu yönde, sorma” yanıtı geldi. Polis müdürü ise Ferhat Tepe’nin örgüt bağının araştırıldığını belirtti ve engellemenin, anma etkinliğinin selameti için olduğunu savundu.

Ferhat Tepe, Özgür Gündem gazetesi Bitlis muhabiriydi. 28 Temmuz 1993’te Bitlis’te kaçırıldı, 4 Ağustos’ta Elazığ’ın Hazar Gölü kıyısında bir balıkçı tarafından ölü bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Ferhat Tepe davası ile ilgili, “yaşam hakkının ihlali hususunda etkin ve yeterli bir soruşturma yürütülmediği” ve “etkili bir iç hukuk yoluna başvurma hakkı”nın ihlal edildiği gerekçeleriyle Türkiye’yi 14 bin 500 Euro ödemeye mahkum etti.