Oyuncu Deniz Çakır “hakaret” davasında beraat etti

Oyuncu Deniz Çakır, başörtülü kadınlara hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti


Oyuncu Deniz Çakır’ın “halkın bir kesimini, sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” iddiasından yargılandığı davada beraatine karar verildi.

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki altıncı duruşmaya katılmayan sanık Deniz Çakır’ı avukatı Bahri Belen temsil etti. Müdahiller adına da avukatlar Alperen Bozdağ ve Tuğba Sağlam duruşmada hazır bulundu.

Müdahil avukatı Bozdağ, müştekilerin giyim kuşamları nedeniyle dava konusu sözlere maruz kalmaları, kafeyi terk etmeleri ve ülkeden gitmelerinin söylenmesi nedeniyle Çakır’ın üzerine atılı suçtan ve ayrıca “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Çakır’ın avukatı Belen ise, müvekkilin dava konusu sözleri söylediğinin ispat edilemediğini belirterek, “Müvekkil her türlü ayrımcılığa karşı bir kişidir. Olayın ardından 5 gün geçtikten sonra aynı sözlere maruz kaldığı iddia edilen Merve ve Sümeyye isimli tanıklar şikayetçi olmamıştır. Demek ki bu sözlerden rahatsız olmamışlardır. Şikayetçi olanların şikayeti de siyasi ve amaçlıdır. Tüm bu nedenlerle beraat talep ediyoruz” diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, “halkın bir kesimini, sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunun yasal unsurları oluşmadığından sanık Çakır’ın beraatine hükmetti.