Deniz Çakır’a hapis cezası talebi

Oyuncu Deniz Çakır hakkında “halkın bir kesimini din ve mezhep farklılığına dayanarak aşağılamak” iddiasıyla bir yıla kadar hapis cezası talep edildi


Oyuncu Deniz Çakır’ın, bir kafede karşılaştığı başörtülü kadınları taciz ettiği iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında,”halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçunu işlediği” suçlamasıyla bir yıla kadar hapsi istendi.

Sabah’tan Dilek Yaman’ın haberine göre, İstanbul Başsavcılığı, Çakır hakkında soruşturmasını tamamlayarak iddianame hazırladı. Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamede, 30 Aralık 2018’de yaşanan olayda Çakır’ın yan masasında oturan başörtülü kadınları “Burası sizin yeriniz değil, Arabistan’a gidin” diyerek taciz ettiği ileri sürüldü.

“Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçunu işlediği anlaşılmıştır” ifadelerine de yer verilen iddianamede, Çakır’ın bir yıla kadar hapsi istendi.

Deniz Çakır hakkında, geçen yılın aralık ayında bir kafede tartıştığı bir grup üniversiteliye başörtüleri nedeniyle hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Çakır, iddiayı reddetmişti.