Eşitlik Topluluğu’nun film gösterimine kaymakamlık yasağı

Kadıköy Kaymakamlığı, İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu’nun Kadıköy Kültür Evi’nde 16 Kasım’da gerçekleştireceği ‘Paris Is Burning’ film gösterimini gerekçesiz yasakladı


Kadıköy Kaymakamlığı, İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu’nun Kadıköy Kültür Evi’nde 16 Kasım 2022’de saat 18.00’da gerçekleştireceği Paris Is Burning (1990) film gösterimini gerekçesiz yasakladı. Topluluğun Twitter hesabından 16 Kasım’da yapılan paylaşımda “Bugün yapmayı planladığımız film gösterimi etkinlik saatinden üç saat kadar önce Kadıköy Kaymakamlığı tarafından nedensiz bir şekilde yasaklandı” ifadeleri kullanıldı. Film gösterimi 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü kapsamında yapılacaktı.

Gösterimin yapılacağı yere polis otobüsler, tomalar ve akrepler ile geldi.

Belgesel sinemacı Jennie Livingston’ın belgeseli Paris Is Burning (1990) 1980lerin sonlarına doğru New York şehrindeki, çoğunlukla zengin beyazların oluşturduğu balo kültüründe siyah, Latin ve LGBTİQA+ toplulukların nasıl hayatta kaldıklarına odaklanıyor.

Kadıköy Kaymakamlığı konuyla ilgili basın açıklaması yayınladı:

“Sosyal medya hesapları üzerinden 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı olarak; 16.11.2022 Çarşamba günü saat 18.00’de idaremiz Kadıköy Kültür Evi’nde “Üniversiteli LGBTİ+ Toplulukları Bu Haftaki Etkinliklerin Odağına 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Gününü Koyuyor” çağrısıyla, Paris İs Burning (1990) isimli film gösterimi etkinliği yapılacağı tespit edilmiştir.

Yapılan araştırma ve elde edilen bilgiler doğrultusunda, yapılacak yasa dışı gösteri esnasında kamu düzeninin ve güvenliğin ciddi şekilde bozulacağı, terör örgütü propagandası ile provokatif eylemlerin yapılacağı ve suç işleneceğine dair kuvvetli delil ve bilgiler elde edilmiştir.

Huzur, güvenlik ve esenliğin sağlanması, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen yasa dışı toplanma ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda YASAKLANMIŞTIR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 16.11.2022”